JAŁOWIEC

JAŁOWIECJałowiec pospolity to najczęściej krzew dorastający do kilku metrów wysokości, rzadziej drzewo do 15 metrów.
Porastają je ostre, kłujące, zielone szpilki. Owocami są dojrzewające przez dwa lata kuliste tak zwane szyszkojagody, w pierwszym roku zielone, w drugim- gdy już są dojrzałe - niebieskoczarne z woskowym nalotem. Po rozgryzieniu są początkowo słodkawe, potem gorzkie, korzenne, z żywicznym posmakiem.
Owoce zbieramy późną jesienią - najlepiej po pierwszych przymrozkach.
Jałowiec najczęściej można spotkać w rzadkich lasach, na słonecznych wzgórzach, na suchych, piaszczystych i kamienistych nieużytkach.
Owoce suszymy w temperaturze 30 stopni C, przechowujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE JAŁOWCA:
W średniowieczu nazywano jałowiec ‘’zieloną apteką’’ napar z jagód uważany był za znakomity środek przeciw wrzodom, czyrakom i biegunce. Jałowcowe jagody uważane były za dobry lek przy chorobach płuc, gorączce i za środek moczopędny wspomagający kurowanie nerek.
Uważano w tamtym czasie, że żucie owoców jałowca to niezwykle skuteczny sposób na zabezpieczenie się od wszelkiej zarazy. Olejek jałowcowy wcierano przy nerwobólach i zapaleniu korzonków nerwowych, odwar z owoców i jagód stosowany był przeciw różnego rodzaju infekcjom, powidła z jagód jałowca dodawano do mleka, wody lub wina i używano ich między innymi jako środek przeciw ukąszeniom węży.
Odwarem z korzeni leczono wysypkę i liszaje, zaś odwar z drewna służył do kąpieli przy wyrzutach skórnych, reumatyzmie i podagrze. Wierzono także, że jałowiec czyści krew i odmładza. Współczesne badania wykazały, że zarówno ‘'żywy’’ jałowiec, jak i dym z niego działają bakteriobójczo, oczyszczając z zarazków powietrze. Przetwory z nasion jałowca działają napotnie, moczopędnie, odkażająco, żółciopędnie, bakteriobójczo, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, regulują trawienie, pomagają usunąć nadmiar gazów, odtruwają organizm i dezynfekują drogi moczowe.

WEWNĘTRZNIE JAŁOWIEC STOSUJE SIĘ:
- w infekcjach wirusowych i bakteryjnych, wszelkiego rodzaju przeziębieniach z katarem i kaszlem, pomocniczo w grypie i chorobach dróg oddechowych.
- przy problemach z żołądkiem, wzdęciach gazach, lekkich zatruciach, skurczach, po przejedzeniu, przy brzydkim zapachu z ust
- na poprawę pracy wątroby, zwłaszcza przy słabym wydzielaniu żółci, a także przy jej niewydolności, otłuszczeniu
- przy problemach z nerkami i pęcherzem ze względu na właściwości moczopędne i bakteriobójcze
- w kuracjach odtruwających organizm z toksyn
-przy stanach depresyjnych, obniżeniu nastroju

ZEWNĘTRZNIE JAŁOWIEC STOSUJE SIĘ:
- przy chorobach układu oddechowego do inhalacji odwarem, smarowania klatki piersiowej i pleców maściami i oliwkami
- przy leczeniu ropni i czyraków
- jako środek rozgrzewający i przeciwzapalny w bólach mięśni, stawów, przy nerwobólach i problemach z korzonkami
- przy hemoroidach i zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych- do nasiadówek

PRZEPISY DLA ZDROWIA:
- na odtrucie organizmu- Łyżeczkę rozgniecionych jagód zalać wrzątkiem, odstawić na 10 minut, odcedzić. Pić po łyżeczce 3 razy dziennie. Ten napar można również stosować zewnętrznie do przecierania skóry z wypryskami.
-przeciw przeziębieniu- łyżeczkę jagód zalać 1/2 szklanki wrzątku, gotować pod przykryciem na maleńkim ogniu przez 15 minut. Odcedzić. Pić po łyżeczce 4 razy dziennie (obniża również temperaturę)
-Powidła na usprawnienie pracy nerek i żołądka- świeże owoce delikatnie ugniatać, by nie uszkodzić pestek, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Odcedzić przez płótno, dobrze odciskając i uzyskany płyn doprawić cukrem (3 łyżki na szklankę odwaru) lub miodem. Gotować dalej na wolnym ogniu, póki nie nabierze konsystencji miodu. Łyżkę powideł rozprowadzić 2 łyżkami ciepłej wody i zażywać po jedzeniu oraz na noc.

PRZEPISY DLA URODY:
-Tonik- Szklanka naparu z mięty (płaską łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 10 minut, odcedzić), łyżeczka spirytusu, 5 kropel olejku jałowcowego
Olejek wymieszać ze spirytusem, dodać napar z mięty, wymieszać, przelać do buteleczki. Używać do przemywania skóry zanieczyszczonej, z wypryskami. Tonik ją ożywi, oczyści pory, zmniejszy przebarwienia.

Przeciwwskazaniami do stosowania owoców jałowca są:
-białkomocz
-krwiomocz
-choroba wrzodowa
-ostra niewydolność wątroby i nerek
-stany zapalne wyrostka robaczkowego
-stan zapalny pęcherzyka żółciowego

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do problemów z nerkami, drgawek i innych problemów zdrowotnych. Miejscowe stosowanie jałowca w nadmiarze może powodować podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie lub obrzęk skóry i nie należy go stosować do leczenia dużych ran. Niektóre osoby po spożyciu zbyt dużej ilości jałowca odczuwają podrażnienia żołądka i jelit.
Preparatów z owoców jałowca nie mogą stosować kobiety w ciąży, kobiety ze skłonnościami do krwotoków macicznych i mamy karmiące piersią.

ZAPRASZAMY NA KURS TOWAROZNAWSTWA ZIELARSKIEGO.