
Zadania medycyny
Medycyna, bez względu na to, czy jest to system leczenia zachodni czy wschodni, ma jedno podstawowe zadanie: leczenie. Wydawałoby się zatem, że różnice pomiędzy medycyną chińską a zachodnią powinny być niewielkie - w końcu cel jest ten sam. Tymczasem, porównując te oba systemy, dostrzeżemy, że różnice wypływają z innego postrzegania człowieka i jego natury. Dużą barierą pomiędzy tymi dwoma medycynami są używane produkty lecznicze; w medycynie chińskiej stosuje się głównie naturalne produkty i zioła, co dla zachodniej europy jest dziś nie do przyjęcia w całości.
Standardy kontra indywidualizm
Medycyna zachodnia ustaliła pewne standardy leczenia. Pacjenci są grupowani według schorzeń, które posiadają i podawane są im takie same leki. W medycynie chińskiej podejście jest zupełnie inne - każdy pacjent postrzegany jest w sposób indywidualny. Takie same symptomy choroby u różnych pacjentów nie muszą oznaczać takich samych przyczyn. Lekarz posługujący się medycyną chińską leczy każdego pacjenta inaczej.
Wywiad - pierwsza kwestia, która różni
W medycynie konwencjonalnej wywiad lekarski przebiega w określony sposób. Lekarz pyta o ból i jego nasilenie, o choroby przebyte w przeszłości lub choroby bliskich krewnych. W medycynie chińskiej lekarz w stu procentach skupia się na pacjencie. Wstępnie ocenia on stan chorego już na podstawie jego wyglądu, podczas rozmowy. Zwraca uwagę na skórę, na oczy, ocenia temperament. Bada tęczówkę oka, puls, a także język oraz uszy.
Jak widać, różnić jest sporo - choć te wymienione są jedynie niektórymi. Warto jednak pamiętać, że lekarze zajmujący się medycyną chińską to nie znachorzy, ale ludzie o wysokich kwalifikacjach. Studiują oni i uczą się na różnych akademiach medycznych w swoich krajach. Nie rezygnują jednak z medycyny naturalnej widząc, jak duże przynosi ona efekty.
Medycyna chińska jest nie tylko interesująca, ale również bardzo skuteczna. Dzięki organizowanym przez Akademia Soul-wellness.pl kursom oraz szkoleniom można zdobyć zarówno teoretyczną jak i praktyczną wiedzę z zakresu systemu leczenia, który znany jest od tysięcy lat. Odpowiednio przeprowadzone kursy zapewniają wiedze na temat leczenia ziołami, akupunkturą oraz dietą i ćwiczeniami. Niektórzy mogą zapytać, dlaczego zatem, jeśli ten sposób leczenia jest tak skuteczny, dlatego nie stosuje się go u nas powszechnie? To prawda, że medycyna chińska jest skuteczna - inaczej nie przetrwała by tylu tysięcy lat i nie cieszyłaby się tak dużym zainteresowaniem na całym świecie. Jest jednak nieopłacalna, zwłaszcza dla dużych koncernów farmaceutycznych.