Ajurweda kluczem do zdrowia?

Ajurweda kluczem do zdrowia?

Ajurweda, starożytna medycyna, która od tysięcy lat służy ludziom na całym świecie, staje się coraz bardziej popularna także w Polsce. Dla wielu zielarzy i entuzjastów zdrowego stylu życia, ajurweda otwiera drzwi do świata, gdzie zioła, natura i zielarstwo są kluczowymi elementami harmonii i dobrego samopoczucia.
Ajurweda, czyli "nauka o życiu", od wieków wykorzystuje zioła jako istotne elementy lecznicze i odżywcze. Ziołolecznictwo w ajurwedzie skupia się na promowaniu równowagi w organizmie, co przyczynia się do zachowania zdrowia i witalności.

Zioła odgrywają istotną rolę w ajurwedzie. To one, w połączeniu z odpowiednim stylem życia i dietą, są fundamentem tej holistycznej metody leczenia. Zioła, te same, które od wieków są obecne w polskim zielarstwie, są wykorzystywane w ajurwedzie do balansowania ciała i umysłu. To naturalna metoda wsparcia dla tych, którzy poszukują równowagi i zdrowia. 

 

Tulsi (święta bazylia)

Tulsi to jedno z najbardziej cenionych ziół w ajurwedzie. Znane ze swoich adaptogennych właściwości, pomaga zwalczać stres, wspiera układ odpornościowy i promuje równowagę psychiczną.

Ashwagandha (żeń-szeń indyjski)

Zioło to jest cenione za swoje właściwości odmładzające. Ashwagandha wspomaga koncentrację, poprawia jakość snu i pomaga w radzeniu sobie ze stresem.

Neem (margosa)

Neem jest znane ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Często stosuje się je w leczeniu problemów skórnych i infekcji.

Ajurweda podkreśla indywidualizm w podejściu do zdrowia. Każda osoba jest unikalna i powinna stosować dietę i styl życia dostosowany do swojego konkretnego typu konstytucyjnego (dosha).

Olejowanie ciała

Jednym z ciekawych zwyczajów w ajurwedzie jest olejowanie ciała. Zabieg ten, znany jako "Abhyanga", polega na masowaniu ciała ciepłym olejem. Pomaga to w odżywieniu skóry, poprawia krążenie i działa relaksująco. 

Jak wykonac taki zabieg ?

1. Wybór oleju

Wybierz olej odpowiedni dla Twojego typu skóry i doszy. Może to być olej sezamowy, kokosowy, migdałowy lub inny naturalny olej. Możesz także dodać do niego zioła dla dodatkowych korzyści.

2. Przygotowanie miejsca i oleju

Przygotuj miejsce, gdzie będziesz wykonywać masaż. Powinno być ciepło i wolne od przeciągów. Olej powinien być podgrzany do ciepła ciała – może być delikatnie cieplejszy, ale nie gorący.

3. Rozpocznij od głowy

Zacznij od nakładania oleju na głowę, masując skórę głowy opuszkami palców. Wykonuj okrężne ruchy, bądź delikatny, aby nie ciągnąć włosów.

4. Masaż twarzy i szyi

Przejdź do masażu twarzy i szyi. Używaj delikatnych, ale pewnych ruchów. Na twarzy wykonuj ruchy w górę, aby nie rozciągać skóry.

5. Masaż ramion i klatki piersiowej

Olejuj i masuj ramiona długimi ruchami wzdłuż kości i okrężnymi wokół stawów. Klatkę piersiową masuj okrężnymi ruchami.

6. Plecy i kręgosłup

Jeśli masz możliwość, poproś kogoś o pomocy w masażu pleców i kręgosłupa, lub użyj wałka do masażu.

7. Masaż brzucha

Masaż brzucha wykonuj delikatnie, ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby wspierać pracę układu trawiennego.

8. Masaż nóg

Podobnie jak w przypadku ramion, masuj nogi długimi ruchami wzdłuż kości i okrężnymi wokół stawów. Nie zapomnij o stopach.

9. Chwila relaksu

Pozwól olejowi zadziałać przez kilka minut. Możesz w tym czasie zrelaksować się, medytując lub odpoczywając w ciszy.

10. Kąpiel lub prysznic

Zmyj olej ciepłą wodą. Unikaj używania zbyt gorącej wody, gdyż może to spowodować wyjęcie oleju ze skóry. Możesz użyć delikatnego, naturalnego mydła, jeśli to konieczne.

Regularny masaż Abhyanga może poprawić elastyczność i nawilżenie skóry, zwiększyć krążenie krwi, uspokoić system nerwowy i promować ogólne samopoczucie. Pamiętaj, aby dostosować typ oleju i intensywność masażu do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Ajurwedyjskie rutyny poranne

W ajurwedzie istnieje cała seria rytuałów porannych, z których warto korzystać dla poprawy samopoczucia i zdrowia. Obejmują one między innymi płukanie ust olejem, picie ciepłej wody z cytryną czy jogę i medytację.

Ajurweda łączy w sobie mądrość starożytną z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Zioła są jednym z filarów tej holistycznej metody, której celem jest promowanie harmonii ciała, umysłu i ducha. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, zioła wykorzystywane w ajurwedzie mogą stać się cennym elementem codziennej rutyny dbania o zdrowie i samopoczucie każdego z nas.

Dlaczego warto zainteresować się ajurwedą?

Ajurweda jest jak mapa – pokazuje, jak dbać o swoje zdrowie z pomocą natury. To sposób na życie, który integruje ciało, umysł i ducha. Dla zielarzy i wszystkich, którzy kochają naturę, ajurweda jest potwierdzeniem, że zioła mają nie tylko wartość estetyczną i kulinarną, ale też leczniczą.

Dla tych, którzy chcą zgłębić tajemnice ajurwedy, Amicorum oferuje profesjonalny kurs Naturopaty i Zielarza-Fitoterapeuty. To wyjątkowa okazja, by nie tylko poznać zioła i ich działanie, ale też nauczyć się, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Amicorum to nie tylko szkoła zielarska – to miejsce, gdzie pasja do zielarstwa i ajurwedy spotyka się z profesjonalizmem i naukowym podejściem. Kurs zielarski w Amicorum to inwestycja w zdrowie – własne i bliskich. To także krok w stronę kariery zawodowej, która opiera się na mądrości płynącej zarówno z tradycyjnego zielarstwa, jak i ajurwedy. Każdy kurs Naturopaty i Zielarza-Fitoterapeuty w Amicorum to podróż, podczas której uczestnicy odkrywają, jak mocno zioła i natura są wpisane w nasze życie.

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.