CUD NATURY - SOK Z BRZOZY

CUD NATURY - SOK Z BRZOZY

Wczesna wiosna – idealna pora aby pozyskać ten naturalny zbiór witamin. Mowa tu oczywiście o soku z brzozy zwanym również oskoła czy bzowina. Już w dawnych czasach nasi przodkowie wzmacniali się i oczyszczali, pijąc sok z brzozy. Wcierali go również w skórę głowy aby odżywić zmarniałe po zimie włosy. Zwyczaj ten był zarówno popularny u nas jak i w Norwegii, Szkocji, Słowacji, Rosji czy na Węgrzech.

Niestety dziś pamiętają o nim głównie nasi dziadkowie. Mimo, że jego smak – zwyczajna słodkawa woda - na początku może rozczarować pamiętajmy, że jest to źródło witamin, aminokwasów i minerałów. Kryje w sobie m.in. witaminę C i witaminy z grupy B, flawonoidy, taniny, wapń, potas, fosfor, mangan, magnez, sód, cynk i żelazo. Posiada właściwości odtruwające, przeciwzapalne i oczyszczające. Wszystko to sprawia, że zapobiega infekcjom i podnosi odporność.
 
Dlaczego warto pić sok z brzozy?
 
1 - Eliminuje toksyny lepiej niż woda! Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Medycyny i Farmacji w Rumunii wykazało, że sok ten bardziej intensywnie eliminuje kwasu moczowy z organizmu niż woda destylowana (nawet 10-krotnie!). Skutecznie wpływa na zwiększenie wydalania szkodliwych produktów przemiany materii. Pobudza wydalanie moczu i poprawia pracę nerek, a także zapobiega powstawaniu kamieni. Wspiera pracę nie tylko nerek, ale również wątroby, która jest naszym najważniejszym „filtrem” w organizmie i jednocześnie najbardziej zapracowanym organem.
2 – Jest to naturalny napój izotoniczny! Woda z brzozy to niezwykle czysta woda, naturalnie przefiltrowana przez samą naturę. Podobnie jak woda kokosowa uznawana jest za naturalny napój izotoniczny. Zapewnia on szybkie nawodnienie organizmu i dostarczenie elektrolitów wydalanych z organizmu w procesie wydzielania potu. Dlatego szczególnie chętnie po napoje izotoniczne sięgają np. sportowcy. Jeśli więc wybierasz się na trening, idziesz biegać zabierz ze sobą sok z brzozy lub zielony koktajl na bazie soku z brzozy.
3 – Pomaga w redukcji cellulitu i poprawia elastyczność skóry! Ten niezwykły sok pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i redukować cellulit. Nathalie Chantal de Ahna (ekspert ds. żywienia z portalu Mind Body Green) przeprowadziła na sobie kurację i rekomenduje picie codziennie 3/4 szklanki soku z brzozy na pusty żołądek przez 4-6 tygodni. Jej zdaniem efekty są naprawdę widoczne!
4 – Na zdrowe stawy! Zbyt duża ilość kwasu moczowego w organizmie może być szkodliwa. To może prowadzić do narastania kryształów w stawach, powodując bóle, a nawet zapalenie stawów. Regularne picie soku z brzozy zapobiega tworzeniu się kryształów.
5 – Na reumatyzm i rwę kulszową! Sok z brzozy łagodzi bóle reumatyczne, a w szczególności ból związany z uszkodzeniem nerwu kulszowego. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się maść uzyskana z soku z brzozy, którą należy wcierać w bolące miejsca.
6 – Na choroby serca! Dzięki zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, m.in. zapobiega zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca.
 
7 – Sok z brzozy a właściwości przeciwnowotworowe! Sok z brzozy w medycynie ludowej od lat jest uważany za lek zapobiegający powstawaniu raka, a szczególnie raka płuc. Z tego powodu jest on polecany nałogowym palaczom.
 
​Jak i kiedy pozyskać sok?
 
Porą do wyciągania soku jest ten czas na wiosnę, kiedy ziemia po zimie rozmarzać zaczyna, zanim na drzewie pojawią się liście. Najwięcej go wypływa w południe i w pogodne dni. Sok pozyskujemy z przynajmniej 10-letnich pni, od ich strony południowej. Około 50 cm od ziemi nawiercamy kilkucentymetrowy otwór, następnie wkładamy do niego rurkę a drugi jej koniec do naczynia. Najlepsza jest plastikowa butelka gdyż mały otwór będzie łatwiej zabezpieczyć, żeby nie dostały się do środka żadne zanieczyszczenia. Przez dobę można uzyskać nawet ponad 2 litry świeżego soku.
Nie musicie się martwić odpowiednie pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na kondycję drzewa. Pamiętajmy jednak aby po takim zabiegu zabezpieczyć pień. Wywiercony otwór należy zabić drewnianym kołkiem bądź posmarować specjalną ogrodniczą pastą do leczenia ran drzew.
Korzystajmy z tego wspaniałego daru natury zwłaszcza teraz w tym trudnym czasie i polecajmy ten „suplement diety” szczególnie tym, którzy są najbardziej narażeni na choroby czyli dzieci, ludzie starsi czy osoby prowadzące intensywny tryb życia.

Zapraszamy na kurs Towaroznawstwa Zielarskiego. 
 
Paulina Nazarowska.
 
 
Źródła:
1. Benedykt Aleksandrowicz, O drzewie i jego użytkach, Warszawa 1855.
2. Agnieszka Maciąg, Twój dobry rok, Wyd. Otwarte, 2018.
3. Jakub Strawa, http://jakubstrawa.pl/jak-zbierac-sok-z-brzozy/, blog prywatny.
5. Magdalena Olszewska, https://surojadek.com/sok-z-brzozy-zdrowy-smak-wiosny/, Surojadek blog.
 
 

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.