Cud natury w jednej kropli - olejek z mięty pieprzowej.

Cud natury w jednej kropli - olejek z mięty pieprzowej.

Olejek z mięty pieprzowej to cenny produkt z rośliny Mentha piperita. Wykazuje różnorodne właściwości dzięki swojemu bogatemu składowi fitochemicznemu. W niniejszym artykule omówimy skład, właściwości i zastosowania olejku, a także przedstawimy kilka prostych przepisów na jego użycie. Dodatkowo, zapraszamy do skorzystania z kursu Aromaterapeuty.

Olejek z mięty pieprzowej, pozyskiwany z rośliny Mentha piperita, należy do najbardziej popularnych olejków eterycznych na świecie. Znany ze swoich licznych zastosowań, stanowi niezwykle cenny składnik w medycynie naturalnej, kosmetyce oraz przemyśle spożywczym. Głównymi składnikami olejku są:

 • Mentol (30-55%) - odpowiedzialny za charakterystyczny chłodzący efekt
 • Menton (10-30%) - wpływa na smak i aromat olejku
 • Izomenton - izomer mentonu, obecny w mniejszych ilościach
 • Mentyloctan (mentylowce) - estrowe związki wpływające na aromat olejku
 • Limonen - związek terpenowy o cytrusowym zapachu
 • Felandren - związek terpenowy o korzennym, ziołowym zapachu
 • Pulegon - związek terpenowy o miętowym zapachu
 • Cineol (eukaliptol) - związek terpenowy o odświeżającym, eukaliptusowym zapachu

 W zależności od metody ekstrakcji, warunków uprawy i lokalizacji geograficznej, proporcje poszczególnych związków mogą się różnić.

Olejek z mięty pieprzowej wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, w tym:

 • Przeciwbólowe - dzięki zawartości mentolu, który wykazuje działanie znieczulające
 •  Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe - niszczy szereg bakterii i wirusów, wzmacniając układ odpornościowy
 • Przeciwwymiotne - skuteczne w łagodzeniu nudności i wymiotów
 • Przeciwskurczowe - pomocne przy problemach z układem pokarmowym, takich jak bóle brzucha czy kolki
 • Przeciwlękowe - działanie relaksujące, poprawia nastrój
 • Poprawiające koncentrację - pobudza układ nerwowy, co przekłada się na zwiększenie wydajności umysłowej


  Proste przepisy z olejkiem z mięty pieprzowej

  Balsam do masażu
  Wymieszaj 5 kropli olejku z mięty pieprzowej z 50 ml oleju bazowego (np. olej kokosowy) i użyj do masowania napiętych mięśni.

  Inhalacje
  Dodaj 2-3 krople olejku do miski z gorącą wodą, pochyl się nad nią i wdychaj opary przez około 10 minut.

  Dodatek do kąpieli
  Zmieszaj 5-10 kropli olejku z mięty pieprzowej z 1 łyżką oleju bazowego i dodaj do wanny z ciepłą wodą.

  Odświeżający napój
  Dodaj 1-2 krople olejku do szklanki wody z dodatkiem miodu, cytryny i lodu, tworząc orzeźwiający napój (upewnij się, że olejek jest odpowiedni do spożycia).


  Kurs Aromaterapeuty to  Twoja droga do głębszej wiedzy Jeśli jesteś zafascynowany światem olejków eterycznych i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć umiejętności, które pozwolą Ci świadomie korzystać z ich właściwości, gorąco zachęcamy do zapisania się na nasz kurs Aromaterapeuty. Kurs obejmuje teorię i praktykę, a uczestnicy zdobywają certyfikat potwierdzający ich kompetencje. Dzięki niemu będziesz mógł skutecznie wykorzystać bogactwo natury dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.
  Aromaterapia, będąca starożytną praktyką wykorzystującą olejki eteryczne w celu poprawy zdrowia i samopoczucia, odgrywa istotną rolę zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy terapeutów. 

  Dlaczego warto zostac Aromaterapeutą ?

  Znajomość aromaterapii pozwala na poszerzenie swojej wiedzy na temat naturalnych metod leczenia, co może być przydatne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Terapeuci posiadający umiejętności związane z aromaterapią zyskują dodatkowe narzędzia, które mogą wykorzystać w praktyce, oferując swoim pacjentom wszechstronne podejście do zdrowia. Aromaterapia, dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym, przeciwlękowym i poprawiającym nastrój, może przyczynić się do redukcji stresu i zwiększenia poczucia szczęścia. Zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy terapeuty, korzystanie z aromaterapii może prowadzić do lepszego radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi. 
  Podsumowując, znajomość i praktykowanie aromaterapii przynosi liczne korzyści, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Wiedza na temat właściwości i zastosowań olejków eterycznych pozwala na świadome wykorzystanie ich do poprawy zdrowia, urody i samopoczucia. Dla terapeutów, aromaterapia stanowi dodatkowe narzędzie, które może wzbogacić ich praktykę i oferować pacjentom holistyczne podejście do zdrowia. Warto więc zgłębić tajniki aromaterapii, aby czerpać z niej pełnię korzyści w codziennym życiu i pracy zawodowej.

  Zapraszamy ! Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.