Imbir - Zingiber officinale

Imbir - Zingiber officinale

Imbir od wieków używany jest w kuchni oraz medycynie naturalnej. Jest to zioło, które pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i od wieków stosowane było w medycynie ajurwedyjskiej oraz chińskiej. W dzisiejszych czasach imbir zyskał na popularności również w Europie i Ameryce Północnej, głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Olejek eteryczny z imbiru, który jest jednym z wielu produktów, jakie można uzyskać z tej rośliny, posiada wiele zalet zdrowotnych. Przede wszystkim, olejek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Wpływa również na trawienie oraz układ krążenia. Dlatego też, olejek eteryczny z imbiru jest polecany do stosowania w przypadku bólów mięśniowych, bólów stawów, reumatyzmu oraz migreny. Jest to również skuteczny środek w walce z infekcjami, zarówno bakteryjnymi jak i wirusowymi. Pomaga również w trawieniu i łagodzi dolegliwości żołądkowe.

Imbir to także doskonałe źródło antyoksydantów, które wpływają korzystnie na kondycję skóry i przeciwdziałają jej starzeniu. Olejek eteryczny z imbiru może być również stosowany do walki z cellulitem oraz innych niedoskonałościami skóry, takimi jak rozstępy czy blizny.

Warto również wiedzieć, że imbir był stosowany w starożytnym Egipcie i Grecji jako środek leczniczy oraz w celach kosmetycznych. W średniowieczu, imbir był uważany za jeden z najcenniejszych towarów handlowych, a w XV wieku Portugalia stała się głównym importerem tej rośliny do Europy.

Imbir jest rośliną, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i kuchni na całym świecie. Imbir był jednym z towarów, które były transportowane w ramach tzw. "Drogiej Bursztynowej" - jednej z najważniejszych szlaków handlowych prowadzących z Chin przez Azję Centralną do Europy. W tamtych czasach imbir był bardzo ceniony ze względu na swoje właściwości smakowe i lecznicze. W starożytnych Chinach imbir uważany był za jeden z najważniejszych leków. Miał działać na cały organizm, poprawiając krążenie krwi, trawienie i odporność. Chińskie przysłowie mówi, że "im większa ilość imbiru, tym lepsze zdrowie". W starożytnym Rzymie imbir był uważany za luksusowy produkt i stosowany głównie w celach kulinaranych. Rzymscy kucharze dodawali go do mięs, ryb i wypieków, a także do przyprawiania wina i piwa. W średniowiecznej Europie imbir był uważany za jeden z najważniejszych składników lekarstw. Był stosowany w leczeniu chorób układu trawiennego, bólu głowy, migreny, chorób układu moczowego i kobiecych chorób. W XVII wieku w Anglii imbir był bardzo popularny jako środek na nudności i wymioty. Był stosowany przez marynarzy w celu zapobiegania chorobie morskiej i przez kobiety w ciąży w celu złagodzenia porannych mdłości. W XIX wieku imbir stał się popularnym składnikiem wypieków i deserów w krajach zachodnich. W Wielkiej Brytanii zaczął być stosowany jako składnik tradycyjnego ciasta wigilijnego "gingerbread", a w Stanach Zjednoczonych jako składnik piernika i innych wypieków.

Dzięki swoim właściwościom leczniczym i smakowym, imbir od wieków był ceniony w różnych kulturach i na całym świecie. Dzisiaj imbir wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych składników kuchni i medycyny naturalnej.

Receptury zdrowotne, które wykorzystują imbir i olejek z imbiru.

 • Napar z imbiru
  Do filiżanki wrzącej wody dodaj 1-2 plastry świeżego imbiru i pozostaw na kilka minut. Napar z imbiru działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Można go stosować w przypadku przeziębienia, bólu gardła, migreny i bólu menstruacyjnego.

 • Inhalacje z olejkiem z imbiru
  Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku z imbiru i wdychaj opary. Inhalacje z olejkiem z imbiru pomagają w leczeniu infekcji dróg oddechowych, łagodzą kaszel i zapalenie oskrzeli.

 • Masaż z olejkiem z imbiru
  Dodaj kilka kropli olejku z imbiru do naturalnego oleju bazowego, takiego jak olej migdałowy lub jojoba, i wmasuj w skórę. Masaż z olejkiem z imbiru działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodzi bóle mięśni i stawów, a także pomaga w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik czy egzema.

 • Syrop z imbiru
  W rondelku wymieszaj 1 szklankę wody, 1/2 szklanki cukru i 1/4 szklanki startego imbiru. Gotuj na małym ogniu, aż cukier się rozpuści i syrop zgęstnieje. Syrop z imbiru działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, łagodzi kaszel i ból gardła, a także pomaga w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa czy refluks.

Warto jednak pamiętać, że przed zastosowaniem któregokolwiek z tych sposobów leczenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od ziołolecznictwa lub Aromaterapeutą.

Jeśli interesujesz się naturalnymi metodami wspierania organizmu, to warto rozważyć uczestnictwo w kursie Zielarz Fitoterapeuta i Aromaterapeuta. W trakcie kursu będziesz miał okazję poznać nie tylko właściwości lecznicze imbiru, ale również wielu innych roślin, które mogą wspomagać zdrowie i dobre samopoczucie. Kursy te są idealnnym rozwiązaniem dla osób, które chcą nauczyć się jak stosować naturalne metody leczenia i profilaktyki zdrowia, wykorzystując właściwości roślin i olejków eterycznych. Podczas kursu będziesz miał możliwość poznać zasady ziołolecznictwa, aromaterapii oraz techniki wytwarzania różnych produktów kosmetycznych. Zielarstwo i aromaterapia to dziedziny, które od wieków wykorzystywane są w celach leczniczych i kosmetycznych. Dzięki zdobytym podczas kursu umiejętnościom, będziesz w stanie wykorzystać potencjał naturalnych składników do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia, jak również pomagać innym w osiągnięciu tego celu.

 

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.