INTRAKT Z BARCIAKA ULOWEGO

INTRAKT Z BARCIAKA ULOWEGO

Barciak ulgowy, zwany również trzmielem, to gatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych, który można spotkać na całym świecie. Jego charakterystyczne, zielono-czarne ciało i potężne szczęki, które służą do rozdrabniania pokarmu, sprawiły, że od wieków był on wykorzystywany przez ludzi w celach leczniczych. Barciak ulgowy może być wykorzystywany na wiele sposobów w celach leczniczych. W medycynie chińskiej, koreańskiej i japońskiej jest to popularny składnik naturalnych preparatów ziołowych. Barciak ulgowy ma wiele właściwości leczniczych - przede wszystkim działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Może być stosowany w przypadku infekcji dróg oddechowych, chorób skóry, chorób przewodu pokarmowego, a nawet w leczeniu chorób serca i układu krążenia. W Polsce barciak ulgowy jest stosowany przede wszystkim w postaci nalewki, która powstaje przez macerację zwierzęcia w spirytusie. Nalewka ta jest stosowana w medycynie naturalnej jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Barciak ulgowy może być również wykorzystywany w postaci proszku, który jest dodawany do różnych preparatów ziołowych.

Warto jednak pamiętać, że pozyskiwanie barciaka ulgowego jest zabiegiem kontrowersyjnym, ponieważ prowadzi do zaburzeń w naturalnym ekosystemie.

Nalewka z barciaka ulgowego jest popularnym środkiem stosowanym w medycynie naturalnej. Jej przygotowanie jest stosunkowo proste, a do jej wyprodukowania potrzebne są jedynie dwa składniki - barciak ulgowy i spirytus.

Przepis na nalewkę z barciaka ulgowego:

Składniki:

 • 5-6 barciaków ulgowych
 • 500 ml spirytusu (70%)

Sposób przygotowania:

 1. Barciaki ulgowe należy dokładnie umyć, osuszyć i umieścić w szklanej butelce o pojemności 1 litra.
 2. Do butelki dodać 500 ml spirytusu.
 3. Butelkę szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na okres od 2 do 4 tygodni. Co kilka dni butelkę należy potrząsać, aby składniki dokładnie się połączyły.
 4. Po upływie wskazanego czasu nalewkę przecedzić przez gazę i przelać do butelek ciemnego szkła.

Nalewka z barciaka ulgowego może być stosowana wewnętrznie lub zewnętrznie. W celach leczniczych zwykle zaleca się spożywanie 1 łyżeczki nalewki przed jedzeniem, raz lub dwa razy dziennie. Nalewka może być również stosowana zewnętrznie, np. w formie okładów na skórę w przypadku chorób skórnych.

Warto jednak pamiętać, że nalewka z barciaka ulgowego nie jest lekiem, a jedynie naturalnym środkiem wspomagającym leczenie. Przed rozpoczęciem stosowania nalewki warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli choroba wymaga leczenia farmakologicznego. Ponadto, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ barciak ulgowy może powodować niepożądane skutki uboczne u niektórych osób.

W medycynie ludowej nalewka z barciaka ulgowego jest stosowana jako naturalny środek wspomagający leczenie różnych dolegliwości. Oto kilka przepisów na zastosowanie nalewki z barciaka ulgowego:

 1. Nalewka na choroby skórne:
 • 5-6 barciaków ulgowych
 • 500 ml spirytusu (70%)

Przygotowanie: Barciaki ulgowe należy dokładnie umyć, osuszyć i umieścić w szklanej butelce o pojemności 1 litra. Do butelki dodać 500 ml spirytusu. Butelkę szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na okres od 2 do 4 tygodni. Po upływie wskazanego czasu nalewkę przecedzić przez gazę i przelać do butelek ciemnego szkła. Nalewkę stosować do przemywania skóry w przypadku chorób skórnych.

 1. Nalewka na infekcje dróg oddechowych:
 • 5-6 barciaków ulgowych
 • 500 ml spirytusu (70%)

Przygotowanie: Barciaki ulgowe należy dokładnie umyć, osuszyć i umieścić w szklanej butelce o pojemności 1 litra. Do butelki dodać 500 ml spirytusu. Butelkę szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na okres od 2 do 4 tygodni. Po upływie wskazanego czasu nalewkę przecedzić przez gazę i przelać do butelek ciemnego szkła. Nalewkę stosować doustnie, rozpuszczając 1 łyżeczkę w wodzie i spożywając przed posiłkiem, w przypadku infekcji dróg oddechowych.

 1. Nalewka na problemy z trawieniem:
 • 5-6 barciaków ulgowych
 • 500 ml spirytusu (70%)

Przygotowanie: Barciaki ulgowe należy dokładnie umyć, osuszyć i umieścić w szklanej butelce o pojemności 1 litra. Do butelki dodać 500 ml spirytusu. Butelkę szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na okres od 2 do 4 tygodni. Po upływie wskazanego czasu nalewkę przecedzić przez gazę i przelać do butelek ciemnego szkła. Nalewkę stosować doustnie, rozpuszczając 1 łyżeczkę w wodzie i spożywając przed posiłkiem, w przypadku problemów z trawieniem.

Warto jednak pamiętać, że zastosowanie nalewki z barciaka ulgowego w celach leczniczych wymaga ostrożności i konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych czy stosowania leków.

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.