JAŁOWIEC - WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

JAŁOWIEC - WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Jałowiec pospolity to najczęściej krzew dorastający do kilku metrów wysokości, rzadziej drzewo do 15 metrów. Jałowiec najczęściej można spotkać w rzadkich lasach, na słonecznych wzgórzach, na suchych, piaszczystych i kamienistych nieużytkach.


Porastają je ostre, kłujące, zielone szpilki. Owocami są dojrzewające przez dwa lata kuliste tak zwane szyszkojagody, w pierwszym roku zielone, w drugim- gdy już są dojrzałe - niebieskoczarne z woskowym nalotem. Po rozgryzieniu są początkowo słodkawe, potem gorzkie, korzenne, z żywicznym posmakiem.
Owoce zbieramy późną jesienią - najlepiej po pierwszych przymrozkach. Owoce suszymy w temperaturze 30 stopni C, przechowujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach.

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE JAŁOWCA:

W średniowieczu nazywano jałowiec ‘’zieloną apteką’’ napar z jagód uważany był za znakomity środek przeciw wrzodom, czyrakom i biegunce. Jałowcowe jagody uważane były za dobry lek przy chorobach płuc, gorączce i za środek moczopędny wspomagający kurowanie nerek.
Uważano w tamtym czasie, że żucie owoców jałowca to niezwykle skuteczny sposób na zabezpieczenie się od wszelkiej zarazy. Olejek jałowcowy wcierano przy nerwobólach i zapaleniu korzonków nerwowych, odwar z owoców i jagód stosowany był przeciw różnego rodzaju infekcjom, powidła z jagód jałowca dodawano do mleka, wody lub wina i używano ich między innymi jako środek przeciw ukąszeniom węży.
Odwarem z korzeni leczono wysypkę i liszaje, zaś odwar z drewna służył do kąpieli przy wyrzutach skórnych, reumatyzmie i podagrze. Wierzono także, że jałowiec czyści krew i odmładza. Współczesne badania wykazały, że zarówno ‘'żywy’’ jałowiec, jak i dym z niego działają bakteriobójczo, oczyszczając z zarazków powietrze. Przetwory z nasion jałowca działają napotnie, moczopędnie, odkażająco, żółciopędnie, bakteriobójczo, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, regulują trawienie, pomagają usunąć nadmiar gazów, odtruwają organizm i dezynfekują drogi moczowe.

WEWNĘTRZNIE JAŁOWIEC STOSUJE SIĘ:

- w infekcjach wirusowych i bakteryjnych, wszelkiego rodzaju przeziębieniach z katarem i kaszlem, pomocniczo w grypie i chorobach dróg oddechowych.
- przy problemach z żołądkiem, wzdęciach gazach, lekkich zatruciach, skurczach, po przejedzeniu, przy brzydkim zapachu z ust
- na poprawę pracy wątroby, zwłaszcza przy słabym wydzielaniu żółci, a także przy jej niewydolności, otłuszczeniu
- przy problemach z nerkami i pęcherzem ze względu na właściwości moczopędne i bakteriobójcze
- w kuracjach odtruwających organizm z toksyn
-przy stanach depresyjnych, obniżeniu nastroju
 

ZEWNĘTRZNIE JAŁOWIEC STOSUJE SIĘ:

- przy chorobach układu oddechowego do inhalacji odwarem, smarowania klatki piersiowej i pleców maściami i oliwkami
- przy leczeniu ropni i czyraków
- jako środek rozgrzewający i przeciwzapalny w bólach mięśni, stawów, przy nerwobólach i problemach z korzonkami
- przy hemoroidach i zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych- do nasiadówek
 

PRZEPISY DLA ZDROWIA:

  • na odtrucie organizmu- Łyżeczkę rozgniecionych jagód zalać wrzątkiem, odstawić na 10 minut, odcedzić. Pić po łyżeczce 3 razy dziennie. Ten napar można również stosować zewnętrznie do przecierania skóry z wypryskami.
  • przeciw przeziębieniu- łyżeczkę jagód zalać 1/2 szklanki wrzątku, gotować pod przykryciem na maleńkim ogniu przez 15 minut. Odcedzić. Pić po łyżeczce 4 razy dziennie (obniża również temperaturę).
  • Powidła na usprawnienie pracy nerek i żołądka- świeże owoce delikatnie ugniatać, by nie uszkodzić pestek, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Odcedzić przez płótno, dobrze odciskając i uzyskany płyn doprawić cukrem (3 łyżki na szklankę odwaru) lub miodem. Gotować dalej na wolnym ogniu, póki nie nabierze konsystencji miodu. Łyżkę powideł rozprowadzić 2 łyżkami ciepłej wody i zażywać po jedzeniu oraz na noc.
 

PRZEPISY DLA URODY:
-Tonik- Szklanka naparu z mięty (płaską łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 10 minut, odcedzić), łyżeczka spirytusu, 5 kropel olejku jałowcowego
Olejek wymieszać ze spirytusem, dodać napar z mięty, wymieszać, przelać do buteleczki. Używać do przemywania skóry zanieczyszczonej, z wypryskami. Tonik ją ożywi, oczyści pory, zmniejszy przebarwienia.
 
UWAGA
Przeciwwskazaniami do stosowania owoców jałowca są:
-białkomocz
-krwiomocz
-choroba wrzodowa
-ostra niewydolność wątroby i nerek
-stany zapalne wyrostka robaczkowego
-stan zapalny pęcherzyka żółciowego
 
Długotrwałe stosowanie może prowadzić do problemów z nerkami, drgawek i innych problemów zdrowotnych. Miejscowe stosowanie jałowca w nadmiarze może powodować podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie lub obrzęk skóry i nie należy go stosować do leczenia dużych ran. Niektóre osoby po spożyciu zbyt dużej ilości jałowca odczuwają podrażnienia żołądka i jelit.
Preparatów z owoców jałowca nie mogą stosować kobiety w ciąży, kobiety ze skłonnościami do krwotoków macicznych i mamy karmiące piersią.

ZAPRASZAMY NA KURS TOWAROZNAWSTWA ZIELARSKIEGO. 


Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.