Wrotycz

Już jest... WROTYCZ !

Tanacetum vulgare - Wrotycz zwyczajny. Wieloletnia roślina z rodziny astrowatych o licznych łodygach, wzniesionych i sztywnych. Potrafi osiągnąć do 1,5 m wysokości. Liście są duże i pierzaste. Kwaty drobne i złocisto-żółte.

Kwitnie od czerwca do września, a więc już teraz ! Koszyczki zbieramy, suszymy w naturalnym i zacienonym. Prawidłowo  wysuszony surowiec powinien zachować naturalną barwę kwiatów i ziela oraz kamforowy zapach.

Co takiego wartościowego ma w sobie wrotycz ?

Zawiera 1,5 % olejków o zróżnicowanym składzie. Beta-tujon, terpeny kamfen, beta-pinen, flawonoidy, związki goryczowe, kwasy organiczne, witamina C i sole mineralne...to jest to !  

 


Jak działa i jak go stosować? 

Wrotycz znany jest z działania owadobójczego i dezyfenkującego. W lecznictwie ludowym używany był jako lek przeciw owsicy i glistnicy.  Stosowany jest również jako lek moczopędny i przeciw pasożytom układu pokarmowego. Wyciągi z kwiatów użwane są do produkcji płynów przeciw wszawicowych. Napary można używać do kąpieli, które mają ściągać i pobudzać skórę. 

Odwar z kwiatów wrotyczu 
1 łyżkę kwiatów wrotyczu połączyć z łyżką ziela tymianku, następnie zalać szlanką wrzącej wody. Podgrzać do wrzenia, nie gotując. Odstawić na 15 minut. Przecedzić.  Stosować zewnętrznie do przemywań w świerzbie, wszawicy głowy i łonowej. 


Skutki uboczne: po podaniu doustnym może podrażnić i przekrwić błony śluzowe przewodu pokarmowego, macicy i nerek. Większe dawki mogą spowodować zawroty głowy, krwiomocz, omdlenia. 
Nie należy podawać  ostrym nieżycie żołądka, jelit, nerek i wątroby. Nie mogą go używać kobiety w ciązy, dzieci oraz starsze osoby.

Żródło artykułu : "Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy pod rekacją Aleksandra Ożarowskiego" oraz "Prawie wszystko o ziolach i ziołolecznictwie " Mateusz Emanuel Senderski 

Zapraszamy na kurs Zielarz-Fitoterapeuta, dzięki ,któremu dowiesz się kiedy, jak i jakie stosować zioła w bezpieczny dla siebie sposób. 

 

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.