Kalari

Kalari - sztuka walki i system leczniczy

Kalaripayattu, w skrócie Kalari, to jedna z najstarszych znanych na świecie indyjskich holistycznych sztuk walki, jej początki sięgają VI wieku. Ma ona swoje korzenie w regionie Kerali na południu Indii. Pierwotnie Agastya Muni stworzył Kalari jako formę sztuki, aby jogini i sadhakowie mogli bronić się przed agresorami i dzikimi zwierzętami.

To stąd sztuki walki trafiły do Chin, kiedy Bodhidharma podróżował i założył pierwszą szkołę Shaolin. Nawet dzisiaj ta szkoła istnieje i nadal ma się dobrze. Dokonali różnych modyfikacji, ale podstawy wywodzą się z Kalati.

Kalaripayattu (Kalari) - baza wszystkich sztuk walki i nie tylko

Kalari (Kalaripayattu) | kalaripayattubangaloreJest uznawana za jedną z pierwotnych form sztuk walki, które przyczyniły się do rozwoju wielu innych systemów walki, takich jak kung-fu w Chinach czy karate w Japonii. Kalari składa się z różnych elementów, takich jak techniki uderzeń, kopnięć, bloków, skoków, akrobacji, strategii walki z bronią i bez broni, ale także elementów medycznych i terapeutycznych. Pozycje zwierząt są jednym z charakterystycznych elementów treningu kalarippajattu. Ćwiczenia w Kalari obejmują zarówno praktykę indywidualną, jak i walki treningowe (także z kijem) z partnerem.

Ta sztuka walki ma również aspekt duchowy i kulturowy, a jej praktyka jest często łączona z tradycyjną hinduską filozofią, jogą i medycyną ajurwedyjską.

Kalaripayattu jest uważane za kompleksowy system rozwoju ciała, umysłu i ducha. Jedna z najstarszych form sztuki walki na świecie, której, kalaripayattu obecnie pojawia się w nowej odsłonie jako popularna aktywność fitness i wellness. W szczególności w ciągu ostatniej dekady kalaripayattu, które integruje taniec, jogę, techniki walki i systemy uzdrawiania, stało się popularne dzięki akademiom szkoleniowym powstającym w Indiach. Kalaripayattu jest obecnie szeroko praktykowane w Kerali, na obrzeżach Karnataki i Tamil Nadu, a także na Sri Lance. Jest praktykowane, nie tylko jako forma sztuki walki, ale także jako forma kulturowego dziedzictwa.

W każdej sztuce walki można rozpoznać oddychanie i kierowanie Ki (lub Chi), również filozofia Zen jest często używana (szczególnie w Japonii), a wiele pozycji (postaw) jest do siebie podobnych.

Nie jest to zasadniczo proces nauki walki, tak jak kładą nacisk inne sztuki walki, a wersja praktyk jogicznych, używając ciała na wiele różnych sposobów. Co również pogłębia zrozumienie własnego fizycznego i psychologicznego układu, a także systemu energetycznego. To wszechstronnie rozwijające ćwiczenia i dynamiczne sekwencje ruchowe budują wytrzymałość, koncentrację i zwinność. Niektóre ćwiczenia zaczerpnięte z systemu kalarippajattu wykorzystywane są w tradycyjnym treningu keralskich tancerzy i aktorów. 

System leczniczy

Ważnym elementem kalaripajattu są jego rodzime praktyki lecznicze lub chikitshas. Kalaripayattu ma unikalny system medyczny oparty na ajurwedzie i kalarichikitsa (leczenie kalari). Obejmuje on marmachikitsa (leczenie poprzez 107 "punktów wejścia" energii), thirumal (masaż ciała za pomocą stóp/kończyn) i vyayamachikitsa (ćwiczenia fizyczne).

Kalari chikitsha wykorzystuje oleje lecznicze, kompresy ziołowe, techniki masażu i terapię punktów energii życiowej marma, aby ożywić i zrównoważyć umysł i ciało. Wielu sportowców udaje się do ośrodków kalari w celu leczenia urazów, takich jak zerwanie więzadeł, zwichnięcia itp. Kalari chikitsha jest również bardzo przydatna w przypadku bólu pleców, szyi i wielu schorzeń związanych z kośćmi. Nauka kalari cikitsy obejmuje m.in. zdobywanie wiedzy o roślinach, zbieranie ich, sporządzanie olejów lub lekarstw, naukę anatomii i fizjologii.

Szkoły Kalari są także w Polsce, głównie w dużych miastach, m.in. we Wrocławiu. Gdzie po okiem instruktora(ki) możesz poznać układy i je powtarzać do uzyskania perekcji ruchów.

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.