KREATYNA - czy uzupełniasz ?

KREATYNA - czy uzupełniasz ?

Czym jest kreatyna ? Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który jest wytwarzany naturalnie w organizmie z aminokwasów argininy, glicyny i metioniny. Kreatyna jest magazynowana w mięśniach i służy jako źródło energii do szybkich i intensywnych wysiłków fizycznych.

W organizmie kreatyna jest przekształcana w fosfokreatynę, która jest magazynowana w mięśniach i służy jako źródło energii do szybkich i intensywnych wysiłków fizycznych. Podczas intensywnego wysiłku, mięśnie zużywają ATP (adenozynotrifosforan), który jest źródłem energii, a fosfokreatyna jest przekształcana w kreatynę, która może odtworzyć ATP. Dzięki temu kreatyna może pomóc w zwiększeniu wydajności w krótkich, intensywnych wysiłkach, takich jak trening siłowy czy sprinty.

Nie tylko sportowcy mogą przyjmować kreatynę. Niektóre badania naukowe sugerują, że suplementacja kreatyną może mieć korzystny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, takie jak poprawa funkcji poznawczych u starszych dorosłych, redukcja ryzyka choroby sercowo-naczyniowej czy zmniejszenie ryzyka utraty masy mięśniowej u osób starszych.

Gdzie znajdziesz kearytnę ? Kreatyna występuje naturalnie w mięsie i rybach. W diecie, bogate w produkty mięsne i ryby, można znaleźć około 1-2 g kreatyny dziennie. Najwięcej kreatyny znajduje się w czerwonym mięsie, takim jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina, ale również w mniejszych ilościach w mięsie drobiowym i rybach, takich jak tuńczyk, łosoś czy makrela.

Z uwagi na fakt, że dieta jest zazwyczaj źródłem kreatyny w niskich ilościach, sportowcy i osoby, które chcą zwiększyć swoją wydajność podczas treningu, często sięgają po suplementy kreatyny w celu zwiększenia ich ilości w organizmie. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby określić odpowiednie dawki i ewentualne przeciwwskazania.

Istnieje wiele badań naukowych dotyczących kreatyny, ponieważ jest to popularny suplement diety stosowany zarówno przez sportowców, jak i osoby chcące poprawić swoją siłę i wytrzymałość. Oto kilka ważnych wniosków z badań na temat kreatyny:

  1. Wiele badań wykazało, że suplementacja kreatyną może zwiększyć siłę i wytrzymałość podczas treningów siłowych i krótkich wysiłkach wysiłkowych.
  2. Kreatyna może pomóc w regeneracji mięśni.
  3. Kreatyna jest uważana za bezpieczny suplement diety i nie powoduje skutków ubocznych u większości ludzi.
  4. Niektóre badania sugerują, że kreatyna może mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu, w tym poprawiać pamięć i funkcje poznawcze.
  5. Badania wykazały, że kreatyna może mieć korzystny wpływ na niektóre choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane.

Zawsze przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakieś problemy zdrowotne, ponieważ kreatyna może interweniować z niektórymi lekami i powodować niepożądane skutki uboczne u niektórych osób.

Keratyna jest suplementem diety, który jest powszechnie dostępny bez recepty w sklepach z suplementami diety i może być stosowany przez osoby, które chcą poprawić swoje zdrowie lub kondycję fizyczną.

 

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.