Kwitnąca moc

Kwitnąca moc

Kwiaty jabłoni są nie tylko piękne, ale również posiadają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, które można wykorzystać w fitoterapii. Te delikatne i pachnące kwiaty są popularne w medycynie ludowej i mogą być stosowane w różnych formach.Poniżej receptury, w których można wykorzystać kwiaty jabłoni.

 1. Napar z kwiatów jabłoni
  • Składniki: 2 łyżki suszonych kwiatów jabłoni, 1 filiżanka wrzącej wody.
  • Przygotowanie: Umieść kwiaty jabłoni w filiżance i zalej wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia przez około 10 minut, a następnie odcedź.
  • Zastosowanie: Napar z kwiatów jabłoni może być stosowany jako środek uspokajający i pomocny w łagodzeniu objawów stresu oraz bezsenności. Może być również spożywany jako środek wspomagający trawienie.

 2. Olejek eteryczny z kwiatów jabłoni
  • Składniki: 1 szklanka świeżych kwiatów jabłoni, 250 ml oleju bazowego (np. olej jojoba lub oliwa z oliwek).
  • Przygotowanie: Umieść kwiaty jabłoni w słoju i zalej je olejem bazowym. Zamknij słoik i pozostaw na około 2 tygodnie w ciepłym i suchym miejscu, wstrząsając codziennie. Po tym czasie odcedź olejek.
  • Zastosowanie: Olejek eteryczny z kwiatów jabłoni może być stosowany do masażu, aby złagodzić napięcie mięśniowe i stany zapalne skóry. Może również działać kojąco na układ nerwowy i pomagać w relaksacji.

 3. Kompres z naparu kwiatowego
  • Składniki: 2 łyżki suszonych kwiatów jabłoni, 1 filiżanka wrzącej wody, gaza lub miękki materiał.
  • Przygotowanie: Przygotuj napar z kwiatów jabłoni, jak opisano w pierwszej recepturze. Odczekaj, aż napar ostygnie. Następnie zwilż gazę lub miękki materiał w naparze i nałóż jako kompres na skórę.
  • Zastosowanie: Kompres z naparu kwiatowego może być stosowany na skórę w przypadku stanów zapalnych, podrażnień lub trądziku. Działa kojąco i łagodząco, wspomagając regenerację skóry.

Warto pamiętać, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy fitoterapii z wykorzystaniem kwiatów jabłoni, zalecane jest skonsultowanie się z profesjonalistą w dziedzinie medycyny naturalnej.  

Fitoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem roślin, może być skutecznym wsparciem dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy fitoterapii, w tym również receptur z wykorzystaniem kwiatów jabłoni, zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak Zielarz-Fitoterapeuta, Naturopata lub Lekarz, który ma doświadczenie w dziedzinie medycyny naturalnej.

Kwiaty jabłoni mają wiele właściwości zdrowotnych, takich jak działanie uspokajające, przeciwzapalne i kojące. Mogą być stosowane w różnych postaciach, takich jak napary, olejki eteryczne czy kompresy. Warto jednak pamiętać, że każda osoba może reagować inaczej na zioła i rośliny, dlatego ważne jest indywidualne podejście do fitoterapii.

 

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.