MAGNEZ - PIERWIASTEK ŻYCIA

MAGNEZ - PIERWIASTEK ŻYCIA

Jaką rolę pełni magnez dla komórek, tkanek i organów człowieka?

Rola magnezu dla ludzkiego organizmu

 • Stabilizuje błony komórkowe i materiał genetyczny
 • Naprawia uszkodzenia w DNA wywołane zanieczyszczeniami środowiska
 • Odpowiada za syntezę białek
 • Przewodzi impulsy elektryczne w układach nerwowym i mięśniowym
 • Jest budulcem kości i zębów
 • Redukuje stany zapalne 
 • Stymuluje układ odpornościowy
 • Reguluje wydzielanie insuliny
 • Poprawia pamięć i koncentrację
 • Redukuje poziom znużenia i zmęczenia psychicznego oraz fizycznego
 •  Wpływa na regulacje poziomu melatoniny - hormonu, który reguluje rytm dobowy czuwania i snu oraz kwasu gamma-aminomasłowego odpowiadającego z wyciszenie układu nerwowego;
 • Jest kluczowym elementem w produkcji serotoniny-hormonu odpowiedzialnego za nasz dobry nastrój i poczucie spokoju.

 
Objawy niedoboru


Objawy niedoboru magnezu
   
nie są niecharakterystyczne. Najczęściej pojawiają się zaburzenia metaboliczne pod postacią hipokalcemii (zbyt małe stężenie wapnia we krwi), hipokaliemii (zbyt małe stężenie potasu we krwi) i hipofosfatemii (zbyt małe stężenie fosforanów we krwi) oraz zaburzenia rytmu serca, takie jak arytmie komorowe czy migotanie przedsionków. Objawy nerwowo-mięśniowe obejmują drżenia rąk, nóg, języka, warg czy powiek, bolesne skurcze mięśni (najczęściej łydek), drętwienie i mrowienie kończyn, osłabienie siły mięśni (zwłaszcza mięśni oddechowych) i pojawienie się tężyczki (są to niekontrolowane i często bolesne skurcze mięśni, którym towarzyszy uczucie nieprzyjemnego mrowienia).

 • Należy pamietać, że wapń jest antagonistą magnezu. By żyć długo w zdrowiu pamiętajmy o proporcjach pomiędzy wapniem, a magnezem. Kationy wapnia i magnezu wykazują przeciwstawne działanie w wielu reakcjach biochemicznych i procesach fizjologicznych. Prof. Mildred Seeling o równowadze między wapniem, a magnezem pisze następująco : magnez występuje w tkankach miękkich, zaś wapń w twardych tj. kości i zęby; wapń występuje poza komorkami, zaś magnez wenątrz; magnez wycisza układ nerwowy w przeciwieństwie do wapnia; magnez rozluźnia mięśnie, a potas z wapniem powduje skurcz mięśnie; wapń jest niezbędny do krzepnięcia krwi, podczas gdy magnez działa antyagregacyjnie. Nie zapominajmy równiez, że katalizatorem równowagi między wapniem, a magnezem jest krzem  ( nie zpaominajmy o mocy ziół ! polecamy odwar ze skrzypu, więcej dowiecie się na kursie Zielarz-Fitoterapeuta). Starzejący się organizm traci krzem, a kumuluje wapń. Krzem tworzy podłoże pod prawidłowe wapnienie tkanki. 

  W jakich produktach znajdziemy magnez ? 
  -kakao
  -pestki dyni
  -migdały
  -banany
  -szpinak
  -pełnoziarniste zboża 
  -woda ! Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. 

  Kurs Dietetyki pozwoli Wam poznać zasady zdrowego odżywania, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

 • Czy polecamy suplementacje magnezem ?
  Oczywiście, że najelpiej byłoby korzystać z tego co dała Natura, jednak żywność jest coraz bardziej przetworzona, uboga w skladniki odżywcze. Jeśli chcemy uzupełnić niedobory magnezu, polecamy suplementy/leki najwyższej jakości, z jak najkrótszym składem. 

  Uzupełniając niedobory nie zapominajmy o wit. D3, kompleksie B, C, A oraz zdrowych tłuszczach !  Selen i cynk jest równie ważny. Woda, woda i jeszcze raz woda !

  Najważniejsza jednak jest jak we wszystkim, RÓWNOWAGA. Zapraszamy na kurs NATUROPATY, dzieki któremu dowiesz się jak żyć w harmonii za pomocą medycyny alternatywnej.

  ZAPRASZAMY NA KURSY DOSTĘPNE W AKADEMII ZDROWIA. BĄDŹ NA BIEŻĄCO ! 
  https://amicorum.edu.pl/szkolenia/akademia-zdrowia

  Źródła: "Nutraceutyki - czym są i jak je bezpiecznie przyjmować " Tomasz Woźniak Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.