NAWŁOĆ zdrowotne właściwości

NAWŁOĆ - właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne

Nawłoć jest rośliną, którą często można spotkać na polanach i łąkach. Jej intensywnie żółte kwiatostany szczelnie pokrywają przestrzeń i są widoczne z daleka.

 Nawłoć posiada walory dekoracyjne, ale bardzo często wykorzystywana jest także w medycynie ludowej. Sporządzone z niej napary, nalewki czy syropy rewelacyjnie działają na wiele układów organizmu. Do celów leczniczych można zastosować dwa gatunku nawłoci:

- nawłoć pospolita (Solidago virga) inne nazwy tego ziela to również złota dziewica, polska mimoza, złota rózga czy złotnik;

- nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) czasem można się spotkać z jej alternatywną nazwą taką jak „ziele Matki Boskiej”.

Nawłoć pospolita występuje w w lasach, zwłaszcza sosnowych, na suchych łąkach, w zaroślach, na brzegach pól i przydrożach. Osiąga wysokość około metra: na szczycie jej ulistnionej łodygi od lipca do końca września pojawiają się kwiatostany zbudowane z drobnych, żółtych pąków tworzących wiechy. Nawłoć jest rośliną miododajną często wykorzystywaną we florystyce. Natomiast nawłoć kanadyjska występuje na pastwiskach, opuszczonych gruntach, zaroślach, nad brzegami wód oraz na polach. Osiąga 150 cm wysokości, a jej żółte kwiaty tworzą na szczycie łodygi wiechę z widocznymi rozgałęzieniami. Roślina ta wykorzystywana była w tradycyjnej medycynie ludowej rdzennych mieszkańców Ameryki, gdzie stosowano ją jako środek wzmacniający i pobudzający. Nawłoć kanadyjską można rozpoznać zarówno po rozmiarach, a także po łodydze, która jest rozgałęziona oraz pokryta ostro zakończonymi liśćmi.

Ziele nawłoci – Herba Solidaginis jest klasycznym surowcem moczopędnym i oczyszczającym (odtruwającym) organizm. Działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, ma działanie przeciwzapalne oraz pobudza czynność układu odpornościowego. Stanowi bogate źródło flawonoidów - głównie rutyny kwercetyny - saponin triterpenowych, olejku eterycznego z seskwiterpenami, substancji śluzowych, garbników, kwasów organicznych.

Napar nawłociowy – Infusum Solidaginis: 2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml. Nawłoć przyśpiesza ustępowanie obrzęków kończyn na tle niedomogi krążenia, odkaża układ moczowy, zapobiega powstawaniu kamicy moczowej. Łagodzi kaszel. Wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu oraz wielu chorób skóry wywołanych zaburzeniami przemiany materii. Napar z nawłoci może posłużyć do przemywania skóry łojotokowej, z trądzikiem młodzieńczym, zapaleniem mieszków włosowych, trądzikiem różowatym i z mokrymi wypryskami. Zmniejsza i oczyszcza pory. Rozjaśnia cerę. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające.

Wskazania do stosowania nawłoci: stany zapalne i infekcje układu moczowego i płciowego, kamica moczowa, choroby metaboliczne i z autoagresji immunologicznej (reumatyczne, toczeń, trądziki, łuszczyca), kuracje odtruwające, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia, nieżyty przewodu pokarmowego.

Sok z nawłoci i maść na świeżym zielu z masłem (ucierać) stosowane były dawniej w leczeniu wyprysków, ran i oparzeń.

Okłady z nawłoci pospolitej i kanadyjskiej - świeże kwiaty wraz z liśćmi dokładnie i mocno rozbić na drewnianej desce. Powstałą miazgę nałożyć na gazę lub szmatkę, przyłożyć na obolałe miejsce i przymocować lekko bandażem. Taki okład stosujemy w przypadku bóli reumatycznych i artretycznych, a także w stanach zapalnych mięśni i ścięgien. Po wyschnięciu miazgi okład zdejmujemy.

Zbiory roślin dokonujemy w trakcie kwitnienia, najlepiej na początku, kiedy nie wszystkie kwiaty są rozwinięte. Ścinamy sekatorem górne, kwitnące części rośliny (wraz z liści) i suszymy rozłożone na papierze lub płótnie w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Przeciwwskazania do stosowania nawłoci

Choć nawłoć pospolita i przygotowany z niej napar, syrop czy nalewka, wykazują silne działanie zdrowotne, nie każdy może je stosować. Ci, którzy przyjmują leki, powinni skonsultować zażywanie nawłoci z lekarzem, gdyż substancje czynne mogą zaburzyć działanie medykamentów. Nie wolno podawać naparów z nawłoci dzieciom poniżej 12-tego roku życia. Poza tym ostrożnie powinny z niej korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

 

Paulina Nazarowska

 

Źródło:

  1. Nawłoć pospolita złocistą wędką zwana, Panacea - Leki ziołowe nr 1-2 (73-74), styczeń 2021 - czerwiec 2021 strony: 5-8, https://panacea.pl/articles.php?id=7301
  2. Nawłoć - solidago, https://rozanski.li/244/nawloc-solidago/
  3. Herba Virgaureae = Herba Solidaginis – ziele nawłoci jako surowiec farmakopealny https://rozanski.li/341/herba-virgaureae-herba-solidaginis-ziele-nawloci-jako-surowiec-farmakopealny/
  4. Nawłoć pospolita: właściwości i zastosowanie. Jaka cena? https://www.medme.pl/artykuly/nawloc-pospolita-wlasciwosci-i-zastosowanie-jaka-cena,87243.html
  5. Nawłoć popsolita – strażniczka czystej krwi, http://1000roslin.pl/nawloc-popsolita-strazniczka-czystej-krwi/

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.