zielarstwo

Skąd się wzięło zielarstwo?

Chociaż dzisiaj leczenie ziołami jest powszechnie stosowaną metodą w walce z różnymi dolegliwościami i chorobami, a dziedzina ta wciąż się rozwija, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, z czego wyewoluowała. A zielarstwo, choć w nieco innej formie, niż znamy je obecnie, praktykuje się od dawna, a zioła już w świecie ludzi pierwotnych odgrywały istotną rolę.

Cofnijmy się w czasie?

Pierwsze informacje dotyczące stosowania ziół w leczeniu schorzeń, pochodzą sprzed 4 tysięcy lat temu, kiedy Sumerowie używali z powodzeniem takie rośliny, jak czosnek, rumianek, piołun czy mięta. Mamy też potwierdzenie tego, że tysiąc lat później, w Nippur (i prawdopodobnie wielu innych miejscach), do używanych w celach leczniczych ziół dołączyły też oleje roślinne, a nawet kora drzew. Idąc dalej o jakieś 1500 lat możemy dowiedzieć się, że znane było kilkaset sposobów leczenia ran i schorzeń, a w zdecydowanej większości z nich udział brały różnego rodzaju zioła - często łączone ze sobą.

Chiny - kolebka ziołolecznictwa

O tym, że to właśnie Chińczycy najbardziej rozwinęli dziedzinę zielarstwa, wie większość z nas. Za prawdziwego prekursora w tej dziedzinie uważa się chińskiego cesarza Shennonga, który miał nauczyć swój lud uprawiania roślin i pokazał mu, jak wielka potęga tkwi w ziołach. Podobno sam hodował i sam sprawdzał na sobie działanie ziół, dzięki czemu dzisiaj pamięta się go, jako "Boskiego Rolnika". Oczywiście Chińczycy, znani ze swojej wiary w naturę, dali nam wiele wspaniałych ziół, w tym ceniony dzisiaj żeń-szeń czy rabarbar.

Warto wiedzieć: Również w Starożytnej Grecji ludzie wykorzystywali zioła w codziennym życiu. Słynny ojciec medycyny, czyli Hipokrates, stworzył dzieło, w którym ujął około 200 leczniczych środków pochodzenia naturalnego!

Średniowiecze, czyli rozwój medycyny zakonnej i ludowej

Wieki ciemne, choć uważane za zdecydowane cofnięcie się człowieka w rozwoju naukowym oraz kulturowym, były dla zielarstwa dość interesującym okresem. Głównie w wyniku hodowania roślin leczniczych przez zakonników oraz prostych ludzi, poszukujących sposobu na zwalczenie różnych problemów zdrowotnych. Zielarki uzyskały nawet bardzo wysoki status, jednakże z czasem uznane zostały przez kościół za wrogie religii i odprawiające zakazane praktyki. I tak zbawienna siła roślin, zwróciła się przeciwko tym, które pomagały wielu ludziom?

Zielarstwo dzisiaj

Medycyna obecnie jest bardzo dobrze rozwinięta i cały czas idzie do przodu - a wraz z nią zielarstwo, które zostało docenione przez ludzi na całym świecie. Wiemy dzisiaj, że rośliny mają pozytywny wpływ na nas i nasze organizmy, dlatego tak chętnie korzystamy z nich na co dzień.

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.