Skrzyp polny

SKRZYP POLNY....KRZEMIONKOWY NAPAR

Skrzy polny - Equisetum arvense jest to roślina wieloletnia wytwarzająca podziemne kłącza, które składają się z wielopiętrowego systemu czarnych rozłogów. Łodygi są sztywen, kruche i puste wewnątrz oraz szorstkie co jesy wynikiem dużej zawartości krzemionki.


Ziele skrzypu zawiera flawonoidy, które zwiększają objętość wydalanego moczu i usuwają nadmiar moczanów. Rozpuszczona w wodzie krzemionka przechodzi do moczu i działa ochronnie przeciw gromadzeniu się i krystalizacji składników mineralnych w drogach moczowych. 


Ziele skrzypu pomocne jest w przypadkach nietrzymania moczu i moczeniu się nocnemu, a to dzięki właściwością ściągającym i tonizującym. Napar z ziela skrzypu zalecany jest również w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych ze skłonnością do kamicy nerkowej.

Ziele skrzypu skuteczne jest w róznież w miesznkach ziołowych o działaniu oczyszczającej organizm ze szkodliwych substancji przemiany materii. Skrzyp w takich mieszankach ma działanie moczopędne (flawonoidy, saponiny, związki krzemu), przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. 
Ziele skrzypu wpływa zdrowotnie na stan naczyń krwionośnych narządów wewnetrznych, skóry włosów i paznokci. Pobudza powstawanie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Poprawia również aktywność hormonalną u osób starszych. W niektórych schorzeniach, gdzie występują zaburzenia w gospodarce związkami krzemu tj. miażdżyca ( spadek ilości krzemu w tkance łączcnej), u osób w wieku podeszłym (zmniejszenie ilości krzemu w skórze, naczyniach krwionośnych i kościach, a zwiększenie we krwi i płynach pozakomórkowych) krzem ogrywa ważną rolę.  
Związki krzemu utrzymują odpowiednią elakstyczność i odporność naskórka, tkanki łącznej i błon śluzowych. 

Odwar z ziela skrzypu: 

2 łyżki ziela zalać 2 szklankami ciepłej wody i gotować pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 10 minut. Przecedzić i pić 1/2 szklanki trzy razy dziennie. 
Stosujemy jako łagodny środek moczopędny i poprawijący przemianę materii.

Napar z ziela skrzypu: 

1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na 15 minut. 
Pić trzy razy dziennie w dolegliwościach nietrzymania moczu i nocnym moczeniu oraz w stanach zapalnych i pierwszych objawach przerostu gruczołu krokowego.

Kąpiel z zielem skrzypu: 


100g ziela zalać 1 litrem gorącej wody i odstawić na godzinę. Wyciąg dodać do kąpieli.
Pomaga w dolegliwościach reumatycznych i odmrożeniach.

Zapraszamy na kurs ZIELARZ FITOTERAPEUTA po więcej wiedzy z ziołoleniczctwa. 

Źrodlła:
"Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie" Mateusz Emanuel Senderski ,
" Ziołolecznictwo poradnik dla lekarzy pod redakcja Aleksandra Ożarowskiego" 

 

 

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.