Akupunktura szpital leczenie

W walce z bólem pomogą pacjentom szpitala w Grudziądzu specjaliści tradycyjnej medycyny chińskiej

W Grudziądzu powstanie nowy ośrodek tradycyjnej medycyny chińskiej. Nie byłoby w tym nic sensacyjnego, bo medycyna Wschodu cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem, ale na szczególna uwagę zasługuje fakt, że ośrodek działać będzie w ramach struktur Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.

Chińscy specjaliści pomogą pacjentom w walce z bólem. Inicjatywa ta pokazuje, że medycyna zachodnia i chińska nie muszą być sobie niesłusznie przeciwstawiane i mogą być wykorzystywane w sposób komplementarny.

Od wizyty do specjalistycznego ośrodka.

Podwaliny pod powstanie ośrodka ukształtowała wizyta lekarzy z Azji w grudziądzkim szpitalu, która odbyła się na jesieni ubiegłego roku. Specjaliści ze Szpitala Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Nanning – Yue Jin oraz Pan Xiaoxia – poddali pacjentki, które cierpiały na poważne zespoły bólowe, zabiegom akupunktury i towarzyszącemu im paleniu moksy. Zabiegi nadzorował ordynator Oddziału Rehabilitacyjnego dr Piotr Kasprzak. Za zgodą pacjentek transmitowano je na Facebook’u, co cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Pacjentki relacjonowały, że ich samopoczucie poprawiło się.

Trudności w leczeniu bólu.

Lekarze medycyny zachodniej otwarcie przyznają, że mają problem ze skutecznym leczeniem bólu. Przewlekłe zespoły bólowe mają kolosalny negatywny wpływ na jakość funkcjonowania pacjentów. Powodują nie tylko cierpienie fizyczne, ale również psychiczne i nierzadko prowadzą do stanów depresyjnych. Co więcej, przyjmowanie klasycznych leków przeciwbólowych niesie za sobą skutki uboczne. Paracetamol i ibuprofen przy dłuższym przyjmowaniu obciążają nerki, wątrobę i żołądek, a opioidy mogą powodować uzależnienie. Oprócz farmakoterapii i standardowych procedur coraz częściej lekarze sięgają więc po wsparcie medycyny alternatywnej.

Akupunktura jako skuteczna metoda walki z bólem.

Metodą z sukcesami stosowaną przez specjalistów medycyny chińskiej jako remedium na ból jest akupunktura. Wbijanie igieł w ciało jest jedną z najpopularniejszych w świecie zachodnim technik leczenia, które wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Pacjenci relacjonują, że akupunktura jest skuteczna między innymi w przypadku silnych bólów migrenowych. Stosuje się ją w również w zwalczaniu bólu pooperacyjnego. Praktyka pokazuje, że w niektórych zespołach bólowych (na przykład tzw. bolesny bark) już pojedyncze nakłucie określonego punktu może spowodować ustąpienie bólu. Według założeń medycyny chińskiej nakłuwanie ciała w odpowiednich miejscach powoduje normalizację przepływu energii pomiędzy poszczególnymi organami, co jest konieczne dla dobrego samopoczucia.

Uzupełnienie zabiegów akupunktury moksoterapią.

Nazwa „moksa” pochodzi od rośliny, która najczęściej wykorzystywana jest jako zasadniczy składnik mieszanki wykorzystywanej w leczniczych cygarach – artemisia moxa (piołun chiński). Wbrew temu, co można pomyśleć słysząc określenie „cygaro”, moksę pali się w inny sposób. Specjalnie przygotowane wysuszone zioła służą do ogrzewania punktów akupunkturowych na ciele pacjenta, gdzie skoncentrowana jest energia. Moksoterapia bywa używana jako osobny zabieg, najczęściej wykorzystuje się ją jednak jako uzupełnienie akupunktury poprzez wzmocnienie jej leczniczego działania. Terapeutyczne działanie moksy było znane już w czasach starożytnych.

W ośrodku tradycyjnej medycyny chińskiej w grudziądzkim szpitalu ma pracować dwóch lekarzy specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów akupunktury, jeden lekarz masażysta oraz pielęgniarka. Nie jest jeszcze znany dokładny termin otworzenia placówki, ale prawdopodobnie pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z osiągnięć chińskiej medycyny już na wiosnę tego roku. Wspólna inicjatywa lekarzy z Polski i z Chin stanowi dowód wzajemnego szacunku i uznania, pokazując, że medycyna zachodnia i tradycyjna medycyna Wschodu mogą wspólnie służyć dobru pacjenta.

Powiązane wpisy

Mieć w domu miedź

Mieć w domu miedź

CELESTYN - kamień optymistów.

CELESTYN - kamień optymistów.