czakry

Kilka słów o czakrach

Według starożytnej filozofii jogi, człowiek jest istotą duchową 
i energetyczną. Tak jak fizyczne układy w naszym ciele tworzą wewnętrzny mikrokosmos i mówią o biologicznym wymiarze życia, tak czakry, kanały energetyczne, ciała subtelne i aura tworzą nasz system energetyczny. Słowo czakra (cakra) pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, wir energii lub dysk.

Czakry to ośrodki energetyczne, które znajdują się w różnych miejscach ciała fizycznego człowieka oraz na poziomie ciał subtelnych. Każdy ośrodek energii znajduje się w pobliżu zwojów nerwowych, które wychodzą z kręgosłupa, oraz w pobliżu gruczołów dokrewnych.
Czakry to nasze energetyczne organy zmysłowe. Działają one jak stacje nadawczo – odbiorcze. Pobierają energię życiową z uniwersalnego pola energii wokół nas i przetwarzają ją na odpowiednią częstotliwość. Ta przenikająca wszystko energia nazywana jest w Indiach praną, w Japoni ki, a w Chinach chi. Czakry reprezentują różne poziomy i aspekty świadomości człowieka. Można je porównać do kolorowych filtrów nakładanych na obiektyw aparatu fotograficznego.

Rzeczywistość widziana i odczuwana z poziomu filtru pomarańczowego (czakra sacrum) będzie inna niż ta widziana z poziomu filtru czerwonego (czakra korzenia).

Jest siedem głównych czakr:

  1. 1. Czakra korzenia (kolor czerwony)
  2. 2. Czakra sakralna (kolor pomarańczowy)
  3. 3. Czakra splotu słonecznego (kolor żółty)
  4. 4. Czakra serca (kolor zielony)
  5. 5. Czakra gardła (kolor niebieski)
  6. 6. Czakra trzeciego oka (kolor indygo)
  7. 7. Czakra korony (kolor fioletowy).

Czakra korzenia

Czakra korzenia to podstawa całego systemu energetycznego człowieka. Związana jest 
z przetrwaniem, wolą życia i zaspokajaniem podstawowych potrzeb ciała. Mocny korzeń daje człowiekowi ugruntowanie, zaufanie do siebie i ludzi, sfera finansowa jest zrównoważona.
Blokady czakry w ciele to niski poziom energii życiowej, słaba odporność, hemoroidy, bóle 
w okolicy kości ogonowej , problemy z nogami, kolanami, stopami, rwa kulszowa.

Czakra sacrum (sakralna)

Czakra sacrum to ośrodek seksualności i kreatywności, związana jest ze swobodnym przepływem uczuć i emocji. Jeśli pracuje ona harmonijnie, człowiek akceptuje swoje ciało i sferę seksualną. Jest otwarty na nowe doświadczenia, lubi kreatywne działania. Dostrzega zmysłową stronę życia, czerpie przyjemność z dobrego życia, bliskości z drugim człowiekiem, zabawy i swoich pasji.
Życie w zgodzie z tą czakrą to bycie w przepływie, ruchu, pasji tworzenia i doświadczania.
Blokady czakry w ciele to choroby narządów płciowych, jelit, pęcherza, nerek, ból w odcinku krzyżowym kręgosłupa.

Czakra splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego to siedziba osobowości człowieka, jego odwagi i poczucia własnej wartości. Harmonijna praca tej czakry pozwala wziąć odpowiedzialność za swoje życie 
i podejmować autonomiczne decyzje. Osoba jest zrównoważona emocjonalnie i ma względnie stałe, dobre samopoczucie. Czuje, że to, co robi ma sens i potrafi konstruktywnie wykorzystać swoją wewnętrzną moc.
Blokady czakry w ciele: choroby narządów jamy brzusznej, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, anoreksja, bulimia.

Czakra serca

Czakra serca to duchowy ośrodek miłości, empatii, współczucia i wdzięczności. Ośrodek, w którym świadomość wychodzi poza własne ego i zaspokajanie własnych potrzeb.
Osoba ze zrównoważoną czakrą serca kocha i akceptuje siebie, akceptuje również swój cień. Dzięki temu jest jej łatwiej tworzyć relacje oparte na głębokiej więzi i miłości. Język serca przejawia się poprzez miłość i współczucie, które są bramą do duchowego wymiaru życia człowieka.
Blokady czakry to: choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, ucisk w mostku, choroby piersi, zapalenie płuc, oskrzeli, astma, ból w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Czakra gardła

Czakra gardła to centrum wyrażania wewnętrznych potencjałów. Wiąże się z głosem i sposobem komunikacji z innymi. Pracując z tym ośrodkiem człowiek odkrywa, z jakimi darami przyszedł na świat i co jest jego powołaniem. Harmonijna praca tej czakry oznacza podążanie ścieżką swojego powołania i zadowolenie z pracy, którą się wykonuje. Czakra ta wyraża się przez szeroko pojętą twórczość.
Blokady czakry w ciele: choroby gardła, krtani, zapalenie migdałków, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, ból w odcinku szyjnym, sztywność karku.

Czakra trzeciego oka

Czakra trzeciego oka to ośrodek wyższych mocy umysłu. Czakra ta symbolizuje wewnętrzny wgląd. Rozwija się w dorosłym życiu, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach, chorobach, gdy zadajemy pytania o sens życia.
Harmonijnie pracująca czakra pozwala korzysta z szóstego zmysłu czyli intuicji i wyobraźni.
Blokady czakry w ciele : bóle głowy, oczu.

Czakra korony

Czakra korony to centrum naszej duchowości. Czakra ta aktywizuje się podczas praktyki medytacji, modlitwy, przebywania w miejscach świętych. W ośrodku korony świadomość człowieka może osiągnąć przebudzony stan umysłu – oświecenie.
Blokady czakry w ciele: bóle głowy, rozregulowany układ hormonalny, choroby mózgu.

 
Na podstawie: Dagmara Gmitrzak, "Czakry. Podróż w głąb siebie". 

Powiązane wpisy