Czemu spożywamy słodycze

Czemu spożywamy słodycze? Poznaj 3 powody

Czy brak silnej woli powoduje niepohamowaną ochotę na słodycze? Często przypisuje się jedzenie słodyczy brakowi silnej woli, ale czy naprawdę tak jest?

Dzisiaj opowiem Ci o tym dlaczego spożywamy słodycze i jak wpływają one na nasz mózg. Otrzymasz również 3 praktyczne wskazówki, które mogą zmienić Twoje podejście do słodyczy.  Spożywanie słodyczy (słodkich produktów, w tym także napojów) może być motywowane przez różne czynniki, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. 

Powód 1

Radość i zadowolenie: Spożywanie cukru wywołuje gwałtowne uwalnianie dopaminy, hormonu "dobrego samopoczucia", działającego jako motywator do powtarzania tego zachowania. Przetworzone jedzenie i cukier są uzależniające, indukując uczucie szczęścia i chęć powtarzania doświadczenia. Jak poprawić poziom dopaminy? Wprowadź do diety produkty bogate w magnez i tyrozynę, takie jak migdały, banany czy zielona herbata. Angażuj się w aktywności, które sprawiają radość, jak ćwiczenia, medytacja czy spacery na łonie natury.

Powód 2 

Łagodzenie stresu emocjonalnego: Jedzenie w odpowiedzi na emocje, znane jako jedzenie emocjonalne, może być problemem, szczególnie gdy nie ma innych sposobów radzenia sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami. Moi Podopieczni przed rozpoczęciem współpracy, często  sięgają po słodycze, aby pocieszyć się poradzić sobie z trudnymi emocjami. Kiedy jesz w odpowiedzi na emocje, nazywa się to jedzeniem emocjonalnym. Każdy czasami tak robi, ale kiedy emocjonalne jedzenie zdarza się często i nie masz innego sposobu, aby sobie z tym poradzić, może to stanowić problem.
Jak poradzić sobie z emocjonalnym jedzeniem? Nie ma jednej i prostej pigułki. Wprowadź więcej relaksu do życia, znajdź sposób na odwrócenie uwagi od jedzenia słodyczy, na przykład poprzez spacer czy głębokie oddychanie.

Powód 3

Niski Poziom Białka, Błonnika i Tłuszczu: Dieta uboga w białko, błonnik i tłuszcze może zwiększać uczucie głodu, prowadząc do sięgania po słodkie przekąski. Włączenie do „diety” źródeł tych składników może zmniejszyć ochotę na słodycze. Jak to zrobić? Wprowadzając do „diety” ( jako terapeuta żywieniowy nie używam słowa dieta, gdyż „dieta” to po prostu sposób odżywiania) przykłady posiłków bogatych w białko, błonnik i tłuszcze jak np. jajecznica ze szpinakiem, sałatka z ciecierzycą i tuńczykiem czy quinoa z warzywami i indykiem.

Podsumowanie

Zastanów się, dlaczego sięgasz po słodycze - czy dla radości, radzenia sobie ze stresem czy z powodu nieodpowiednio zbilansowanych posiłków? Warto zadać sobie te pytania dla poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia!

Powiązane wpisy