Dieta roślinna - zdrowie - Sadhguru

Dieta roślinna i płynące z niej korzyści

Sadhguru bada korzyści płynące z diety opartej na roślinach i jak można ją łatwo wdrożyć w swoim życiu. To, jakie produkty spożywcze jemy, nie powinno zależeć od tego, co o nich myślimy, ani od naszych wartości i etyki, ale od tego, czego pragnie nasze ciało.

W jedzeniu chodzi o ciało. Zapytaj ciało, z jakim rodzajem jedzenia jest naprawdę szczęśliwe. Spróbuj różnych pokarmów i zobacz, jak czuje się twoje ciało po ich zjedzeniu. Jeśli twoje ciało jest bardzo zwinne i pełne energii, oznacza to, że jest szczęśliwe. Jeśli ciało czuje się ospałe i musi być pompowane kofeiną lub nikotyną, aby nie zasnąć, ciało nie jest szczęśliwe.

Jeśli wsłuchasz się w swoje ciało, ono wyraźnie powie ci, z jakiego rodzaju pożywienia jest zadowolone. Ale teraz słuchasz swojego umysłu. Twój umysł cały czas cię okłamuje. Czy nie okłamywał cię już wcześniej? Dziś mówi ci: "to jest to". Jutro sprawia, że czujesz się jak głupiec za to, w co uwierzyłeś wczoraj. Nie kieruj się swoim umysłem.

Jak zostać wegetarianinem

Jeśli chodzi o jakość żywności, która jest wprowadzana do organizmu, zdecydowanie wegetariańska żywność jest znacznie lepsza dla systemu niż żywność niewegetariańska. Wystarczy poeksperymentować i zobaczyć, jaką różnicę robi spożywanie wegetariańskiego jedzenia w jego żywej postaci. Chodzi o to, by jeść jak najwięcej żywego pokarmu - cokolwiek, co może być spożywane w surowej, niegotowanej formie. Żywa komórka ma wszystko, by podtrzymać życie.Jeśli spożyjesz żywą komórkę, zobaczysz, że poczucie zdrowia w twoim organizmie będzie zupełnie inne niż wszystko, co znasz. Kiedy gotujemy jedzenie, niszczymy zawarte w nim życie. Jedzenie żywności po tym procesie niszczenia nie daje takiej samej ilości energii życiowej dla systemu. Ale kiedy jesz żywą żywność, przynosi to inny poziom ożywienia. Jeśli ktoś wprowadzi do swojej diety co najmniej trzydzieści do czterdziestu procent żywej żywności - kiełki, owoce i wszelkie warzywa, które można spożywać w stanie żywym - zobaczysz, że bardzo dobrze podtrzyma to energię w tobie.

Przede wszystkim jedzenie, które spożywasz, to życie. Inne formy życia oddają swoje życie, aby podtrzymać nasze. Jeśli potrafimy jeść z ogromną wdzięcznością dla nich wszystkich, wtedy jedzenie będzie zachowywać się w nas w zupełnie inny sposób.

Dieta roślinna a mięso

Pytanie: Czy mogę jeść niewegetariańskie jedzenie, jeśli jest to dla mnie odpowiednie?

Sadhguru jedzenie dieta vegetariańska - poradySadhguru: Niezależnie od tego, czy jesz roślinę czy zwierzę, to wciąż jest przemoc. Istnieje dziś naukowa dokumentacja pokazująca, że rośliny są tak samo wrażliwe. Jest wystarczająco dużo dowodów na to, że one też "krzyczą". Ty tego nie słyszysz, ale to wszystko. Powiedzmy, że jest tu tysiąc lub dziesięć tysięcy drzew, a słoń przyszedł i zaczął zjadać liście jednego z nich. To drzewo natychmiast wyśle wiadomość do wszystkich innych drzew swojego gatunku rosnących obok, że jest zjadane w ten sposób. W ciągu kilku minut, jeśli słoń pójdzie do innych drzew, wszystkie drzewa wytworzą pewną ilość trującego materiału w swoich liściach. Kiedy słoń próbuje zjeść liście, mają one gorzki smak, więc ich nie zje. Są tak wrażliwe.

Niezależnie od tego, czy zrywamy owoc, warzywo, czy kroimy zwierzę i zjadamy je, wszystko jest na swój sposób okrutne. Po prostu musimy robić to z pewną wrażliwością, tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne. Powinieneś porzucić ideę bycia smakoszem. Wszyscy musimy jeść; w przeciwnym razie będzie to okrutne dla naszego ciała i umrzemy. Ale utożsamianie się z jedzeniem nie jest właściwe, ponieważ oznacza to, że będziemy sobie pobłażać, a nie tylko odżywiać się. Jako życie mamy prawo do odżywiania się - tak wygląda cykl pokarmowy na świecie - ale nie mamy prawa do bezmyślnego odbierania życia innym, tylko dla przyjemności. Nie powinniśmy tego robić. Mamy pełne prawo odżywiać to (nasze) życie, ale nie mamy prawa czerpać przyjemności z odbierania życia innym. Nie nazywajmy siebie smakoszami, ponieważ jedzenie nigdy nie powinno stać się naszą tożsamością. Zjemy wszystko, co musimy zjeść w danym momencie, aby przetrwać i się pożywić.

Dlaczego warto być wegetarianinem?

Kiedy twoje przetrwanie jest zagrożone, całe twoje życie staje się związane z przetrwaniem. Ale kiedy przetrwanie jest już zapewnione, zastanawiasz się teraz: "O co w tym wszystkim chodzi?". Ponieważ kiedy przetrwanie jest kwestionowane, wygląda na to, że wszystko będzie świetnie, gdy przetrwanie zostanie spełnione. Ale kiedy przetrwanie jest już zapewnione, zdajesz sobie sprawę, że to nie jest prawda, że twoje życie tęskni za czymś innym.

W Indiach przetrwanie było bardzo proste i łatwe. Była to bogata kraina, a ludziom dobrze się powodziło. Z tego powodu zaczęli spoglądać do wewnątrz i prawie siedemdziesiąt procent populacji kraju było zawsze aktywnie uduchowionych.

Zwrócenie się do wewnątrz było ważną częścią życia. Z tego powodu, kiedy zwrócili się do wewnątrz, zdali sobie sprawę, że to, co jedzą, ma znaczenie. Jeśli chcesz być jak największy, możesz jeść dużo mięsa i po prostu rosnąć w mięśnie i walczyć ze sobą. Ale jeśli zastanawiasz się, jak stać się wrażliwym na życie i być w stanie postrzegać rzeczy wykraczające poza to, co jest uważane za normalne postrzeganie, to to, co wkładasz do systemu, staje się bardzo ważne.

Zaczęliśmy rozpoznawać, które pokarmy przechodzą przez ciało szybko i z jak najmniejszą ilością resztek. W jodze (yoga) ważną rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest to, że jeśli coś zjemy, żołądek musi być pusty w ciągu dwóch i pół godziny. Żołądek jest pusty, ale jesteśmy energiczni, więc nie jemy. Ogólnie rzecz biorąc, w Isha Yoga Center wszyscy jedzą tylko dwa posiłki - o dziesiątej rano i o siódmej wieczorem. Przez większość dni jem tylko jeden posiłek. Jeśli podróżuję, mogę zjeść coś innego, ale poza tym, jeśli jestem w domu, jem tylko jeden posiłek, zazwyczaj około 4:30 do 5:00 wieczorem. Pozwoli mi to przetrwać całe dwadzieścia cztery godziny. Nie jest to regułą. Jeśli danego dnia jest dużo aktywności fizycznej, mogę zjeść małe śniadanie, owoc lub coś podobnego. Z jedzenia nie powinno się robić filozofii czy czegoś w rodzaju procesu religijnego. Jedzenie jest wymogiem ciała.

Jeśli obserwujesz swoje ciało, naturalnie zauważysz, że jest ono najbardziej komfortowe i swobodne, gdy spożywa pokarmy roślinne. Jest elastyczne, swobodne i ma mniej do przetworzenia na co dzień. Ci, którzy obserwowali naturę własnego ciała, w naturalny sposób stali się wegetarianami.

Dieta i zdrowie psychiczne

Czy istnieje związek między naszym umysłem, nastrojem, stanem emocjonalnym, zdrowiem psychicznym i jedzeniem, które spożywamy? Ogólnie rzecz biorąc, jaki jest związek między naszym ciałem a umysłem?

Sadhguru: System jogiczny nie identyfikuje ciała i umysłu jako dwóch różnych bytów. Po prostu to, co ogólnie nazywamy umysłem, to pewna ilość pamięci i inteligencji. Mózg jest częścią ciała. Ludzie zazwyczaj myślą, że mózg jest wszystkim tylko dlatego, że obsługuje proces myślowy. Ale pomiędzy mózgiem a resztą ciała, które z nich ma więcej pamięci i inteligencji? Jeśli przyjrzysz się uważnie, pamięć Twojego ciała sięga milionów lat wstecz. Wyraźnie pamięta, jacy byli twoi przodkowie. Umysł nie może pochwalić się taką pamięcią. Jeśli chodzi o inteligencję, to, co dzieje się w pojedynczej cząsteczce DNA, jest tak złożone, że cały mózg nie jest w stanie tego rozgryźć. W systemie jogicznym istnieje ciało fizyczne i ciało mentalne - inteligencja i pamięć biegnące przez całe ciało.

Rodzaj spożywanej żywności ma ogromny wpływ na umysł. W przypadku większości osób, które zachorowały psychicznie, choroba nie jest patologiczna, ale została wyhodowana. Tak duży odsetek ludzi nie może być chory psychicznie, chyba że w jakiś sposób kultywujemy to w naszej tkance społecznej. Jeśli ludzie przyjmujący leki antydepresyjne przejdą na świadomą dietę wegetariańską, to po około trzech miesiącach wielu z nich nie będzie już potrzebować leków.

Podsumowując, dokonywanie właściwych wyborów (dieta) jest kluczem do pozostania zdrowym.    // źródło: isha.sadhguru.org

Sadhguru (Jaggi Vasudev)  – indyjski jogin, mistyk oraz autor. Jest założycielem organizacji Isha Foundation, jest także inicjatorem ruchu społecznego Rally for Rivers. Jest biegły w upraszczaniu skomplikowanych rzeczy, misją jest pomaganie ludziom.


Przy okazji lektury zapraszamy do naszego kursu dietetyka w trybie online.

Powiązane wpisy