Emocje i utrata wagi

Emocje i utrata wagi

Wielu z nas, kiedy zaczyna przygodę z utratą wagi, koncentruje się na aspektach fizycznych i dietetycznych tego procesu. Wybieramy zdrowsze posiłki, zapisujemy się na siłownię i starannie monitorujemy kalorie. To wszystko oczywiście jest ważne (oprócz liczenia kalorii), ale czy czasem nie zapominamy o jednym z najważniejszych aspektów utraty wagi – naszych emocjach?

Nasze emocje stanowią ogromne wyzwanie dla wielu z nas. Mogą one wpływać na decyzje, nawyki żywieniowe i, co najważniejsze, na nasze samopoczucie. Często to właśnie nasze emocje, przekonania i relacje z jedzeniem stanowią kluczową przeszkodę na drodze do osiągnięcia zdrowszej wagi i stylu życia. Zapraszam Cię do zgłębienia tej tematyki i do zrozumienia, że utrata wagi to nie tylko “walka z kaloriami i oponką na brzuchu”, ale również z własnymi myślami i uczuciami.

Poznaj i zastosuj te 4 kroki

 1. Bądź dla siebie łagodna(y). 
  Zamiast skupiać się na liczeniu kalorii, skoncentruj się na nowych, budujących nawykach żywieniowych i stylu życia. Pomyśl o tym, jaką osobą chcesz się stać. Ustal sobie małe osiągalne cele, których wykonanie doda Ci energii i motywuje do dalszego działania. Jeśli do tej pory nie spożywałeś śniadania, zacznij dzień od pełnowartościowego posiłku a po lunchu wyjdź na 15 minutowy spacer. Tylko tyle, albo aż tyle! „Sukces jest wynikiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych przemian.”-James Clear, Atomowe nawyki
 2. Zacznij od planowania.
  Usiądź spokojnie, weź kartkę papieru i zrób listę rzeczy, które w przeszłości przeszkadzały Tobie w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Jeśli współpracujesz z profesjonalistą, taka lista pomoże Wam wspólnie zaplanować strategie radzenia sobie z przeszkodami. Nikt nie osiągnął idealnej wagi ( ani zdrowia!) w ciągu tygodnia, wprowadzaj niewielkie, niezbyt radykalne zmiany w swoim stylu życia i nawykach żywieniowych. Zmiany, które są zbyt intensywne lub wymuszone, mogą powodować stres (tak, znowu ten kortyzol)na poziomie komórkowym i w rezultacie, bardzo szybko się poddasz. Zaakceptuj fakt, że przeszkody mogą się pojawić, może nie być łatwo, ale działaj według planu i uwierz w siebie. Podczas konsultacji z Klientami podkreślam, że zdarza się zboczyć na chwilę z terapeutycznego planu. Zamiast całkiem się poddać, po prostu zacznij od nowa następnego dnia i bądź dla siebie najlepszym przyjacielem.
 3. Wprowadź relaks do swojego dnia.
  Nawet jeśli jesteś zabieganym rodzicem, pójdź ze swoim dzieckiem na 30 minutowy spacer, włącz ulubioną muzykę i potańcz ze swoimi dziećmi. Często spotykam się z klientami, którzy mimo współistniejących chorób (jak np. endometrioza, nadciśnienie, fibromalgia, stwardnienie rozsiane), dość sporej nadwagi i ciągłego zmęczenia próbują zmusić się do biegania i intensywnych ćwiczeń, często ponad swoje siły. Zdrowa waga rozpoczyna się od zmiany nawyków żywieniowych i zmiany nastawienia a nie od intensywnego treningu!
 4. Zadzwoń do przyjaciólki lub przyjaciela.
  Kiedy Twoje myśli skupiają się głównie na jedzeniu, oszukaj swój umysł, spróbuj powstrzymać się od jedzenia dzwoniąc do przyjaciela, lub idąc na spacer. Kiedy możesz skoncentrować swój umysł na czymś innym, pragnienie jedzenia powinno szybciej zniknąć.

Podsumowanie

Czasami Twoje najbardziej intensywne pragnienie jedzenia pojawiają się właśnie wtedy, gdy znajdujesz się w najsłabszym punkcie emocjonalnym i jesteś zestresowany bądź samotny. Wiele osób sięga po jedzenie dla ukojenia swoich emocji, świadomie lub nieświadomie, gdy mają do czynienia z trudnymi problemami lub szukają czegoś, co mogłoby rozproszyć ich umysł. Zaplanuj swoje małe kroki i bądź dla siebie najlepszym przyjacielem. Dzięki temu podejdziesz do utraty wagi w sposób bardziej holistyczny i zrównoważony. Zapraszam na moją stronę: https://nutrition-4health.com

Powiązane wpisy