Historia leczenia za pomocą Konopi (Cannabis)

Historia leczenia za pomocą Konopi (Cannabis)

Leczenie za pomocą konopi ma długą i bogatą historię, sięgającą tysięcy lat wstecz. Zioło to było stosowane w medycynie tradycyjnej przez różne kultury na całym świecie, a jego wykorzystanie ewoluowało na przestrzeni wieków, dostosowując się do nowych odkryć i potrzeb medycznych.

Starożytne korzenie

Najwcześniejsze dowody na stosowanie konopi w celach medycznych pochodzą z Chin. W starożytnych chińskich tekstach, datowanych na około 2737 rok p.n.e., cesarz Shen Nung, który jest uważany za ojca chińskiej medycyny, opisywał użycie konopi w leczeniu różnych schorzeń, takich jak ból reumatyczny, zaparcia, a nawet malaria. Konopie były również używane jako środek przeciwbólowy i uspokajający.

W Indiach, w starożytnym tekście Ajurwedyjskim „Atharvaveda”, konopie były wymieniane jako jedno z pięciu świętych roślin. Były stosowane do leczenia różnych dolegliwości, od bólu po epilepsję, a także w ceremoniach religijnych.

Średniowieczna Europa

W średniowiecznej Europie konopie były szeroko stosowane w celach leczniczych. Zioło to było uprawiane w klasztorach, gdzie mnisi wykorzystywali je do produkcji maści i naparów. Konopie były stosowane w leczeniu bólów stawów, skurczów mięśni, a także jako środek na poprawę nastroju. W Anglii w XIII wieku konopie były uznawane za cenny surowiec, zarówno do produkcji tkanin, jak i w medycynie.
Nowożytność

W XIX wieku konopie zaczęły zyskiwać popularność w medycynie zachodniej. William O’Shaughnessy, irlandzki lekarz, który pracował w Indiach, wprowadził konopie do medycyny zachodniej w latach 40. XIX wieku. Po powrocie do Wielkiej Brytanii opublikował pracę, w której opisał swoje doświadczenia z użyciem konopi w leczeniu takich schorzeń jak reumatyzm, skurcze mięśni, i epilepsja. Jego badania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania konopiami w Europie i Ameryce Północnej.

XX wiek i kryzys

Na początku XX wieku konopie były powszechnie stosowane w medycynie na całym świecie. Jednak w latach 30. XX wieku, pod wpływem kampanii antynarkotykowej w Stanach Zjednoczonych, konopie zaczęły być postrzegane jako niebezpieczny narkotyk. W 1937 roku w USA wprowadzono ustawę Marihuana Tax Act, która znacząco ograniczyła możliwość legalnego posiadania i stosowania konopi. Wkrótce potem wiele innych krajów poszło w ślady Stanów Zjednoczonych, zakazując stosowania konopi zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych.

Renesans Konopi

Pod koniec XX wieku zaczęły pojawiać się głosy nawołujące do ponownej oceny wartości medycznych konopi. W latach 90. XX wieku Kalifornia stała się pierwszym stanem USA, który zalegalizował medyczne użycie marihuany. To wydarzenie stało się początkiem globalnego ruchu na rzecz legalizacji konopi do celów medycznych.

Historia Konopi w Polsce

Konopie mają długą historię w Polsce, zarówno jako roślina użytkowa, jak i lecznicza. W czasach przedwojennych konopie były powszechnie uprawiane i wykorzystywane do produkcji włókien, olejów i leków. W okresie PRL konopie były uprawiane na szeroką skalę, głównie w celach przemysłowych, jednak ich zastosowanie medyczne było ograniczone i mało znane. Dopiero na początku XXI wieku zaczęły się zmiany w podejściu do konopi jako środka leczniczego.

Współczesne badania dotyczące leczenia za pomocą konopii

Współczesna medycyna odkrywa coraz więcej zastosowań konopi. Badania pokazują, że konopie mogą być skuteczne w leczeniu wielu schorzeń, takich jak przewlekły ból, stwardnienie rozsiane, padaczka, a nawet niektóre formy raka. 

Globalna legalizacja i zmiany w prawie

Marihuana medyczna to susz z konopi siewnych, powstający z kwiatów uprawianych w zamknięciu, bez stosowania środków ochrony roślin czy pestycydów. Od marihuany rekreacyjnej odróżnia ją skład i stężenie poszczególnych substancji aktywnych.

Obecnie wiele krajów na całym świecie zmienia swoje podejście do konopi. Kanada, Urugwaj, i wiele stanów USA zalegalizowało marihuanę zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych. W Europie kraje takie jak Niemcy, Holandia, i Czechy również wprowadzają programy medycznej marihuany.

W Polsce legalizacja medycznej marihuany była wynikiem długotrwałych debat i nacisków ze strony pacjentów oraz lekarzy. Kluczowym momentem był rok 2017, kiedy to Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która umożliwiła stosowanie medycznej marihuany. Ustawa weszła w życie 1 listopada 2017 roku, umożliwiając pacjentom dostęp do leków na bazie konopi na receptę. Obecnie w Polsce za legalne produkty konopne uznaje się jedynie te, w których stężenie THC jest niższe niż 0,3 proc. Z każdym rokiem rośnie ilość sprzedawanych produktów zawierajaych w swoim składzie konopie.

Przyszłość leczenia konopiami i kurs Terapeuta Konopny

Patrząc w przyszłość, leczenie za pomocą konopi ma ogromny potencjał. Wciąż trwają intensywne badania nad nowymi zastosowaniami i formami podawania konopi.  Dlatego też w ramach naszej Akademii Amicorum wprowadziliśmi kurs przygotowujący do wykonywania zawodu Praktyk Terapii Komplementarnych (kod zawodu 323090) -  specjalizacja: TERAPEUTA KONOPNY. Kurs stanowi fundament wiedzy dla tych, którzy chcą aktywnie korzystać z potencjału terapeutycznego konopi, integrując wiedzę o konopiach z aktualnie obowiązującymi w medycynie standardami i praktykami, zapewniając najlepsze wsparcie dla swoich pacjentów. Poznaj terapeutyczne zastosowania konopi.

Powiązane wpisy