zioła na upał

Jakie zioła rozprawią się z nadmiernym poceniem się, lato 2024

Upały i gorące dni lata sprawiają, że możemy mieć problem z nadmiernym poceniem się. Chociaż pocenie się jest naturalnym procesem termoregulacji organizmu, u niektórych osób może przybierać nadmierną formę, co prowadzi do dyskomfortu.

W poszukiwaniu naturalnych metod łagodzenia tego problemu, coraz więcej osób zwraca się ku ziołom. W niniejszym artykule omówimy, jak różne zioła mogą pomóc w walce z nadmiernym poceniem się, a także przedstawimy konkretne przykłady oraz sposoby ich stosowania.

Uwaga! Wiele osób błędnie zakłada, że jeśli ograniczy ilość płynów to wpłynie na ilość potu. Niestety, ale takie postępowanie szczególnie w upalne dni przyniesie nam więcej szkody, niż pożytku.

Przyczyny nadmiernego pocenia się

Zanim przejdziemy do ziół, warto zrozumieć, co może powodować nadmierne pocenie się. Do najczęstszych przyczyn należą:

 1. Genetyka: Hiperhydroza często występuje rodzinnie, co sugeruje, że może mieć podłoże genetyczne.
 2. Stres i emocje: Stres, lęk i inne intensywne emocje mogą prowadzić do zwiększonej potliwości.
 3. Problemy zdrowotne: Choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, menopauza i otyłość mogą przyczyniać się do nadmiernego pocenia.
 4. Leki: Niektóre leki mogą powodować pocenie się jako efekt uboczny. Zażywanie leków z grupy neuroleptyków lub leków przeciwdepresyjnych, hipoglikemizujących, opioidów, a nawet podczas zażywania leków przeciwgorączkowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, niektórych antybiotyków. 
 5. Styl życia: Spożywanie pikantnych potraw, alkoholu czy kofeiny również może zwiększać potliwość.
 6. Otoczenie i ubiór: Za wysoka temperatura powietrza w pokoju, nieodpowiednia (nieoddychająca) odzież.
 7. Ciąża: zmiany hormonalne, zwiększony napływu krwi do skóry oraz przyspieszony metabolizm, podobnie przez kilka dni po porodzie (zjawisko normalne).

Jakie zioła pomagające w walce z nadmiernym poceniem podczas upałów

 1. Szałwia (łac. Salvia officinalis)
  • Właściwości: Jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w walce z nadmiernym poceniem się. Zawiera taniny, które mają właściwości ściągające, co pomaga zmniejszyć produkcję potu.
  • Stosowanie: Można przygotować napar z szałwii, parząc 1-2 łyżeczki suszonych liści w filiżance wrzącej wody przez około 10 minut. Napar można pić dwa razy dziennie.
 2. Melisa (łac. Melissa officinalis)
  • Właściwości: Działa uspokajająco i relaksująco, co może pomóc w redukcji pocenia wywołanego stresem.
  • Stosowanie: Napar z melisy można przygotować, parząc 1-2 łyżeczki suszonych liści w filiżance wrzącej wody przez 10 minut. Pić dwa razy dziennie.
 3. Lipa (łac. Tilia)
  • Właściwości: Kwiaty lipy mają działanie uspokajające i mogą pomóc w regulacji potliwości, zwłaszcza w nocy.
  • Stosowanie: Napar z lipy można przygotować, parząc 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów w filiżance wrzącej wody przez 10 minut. Pić przed snem.
 4. Pokrzywa (łac. Urtica dioica)
  • Właściwości: Ma właściwości oczyszczające i może pomóc w regulacji potliwości poprzez poprawę funkcjonowania układu hormonalnego.
  • Stosowanie: Napar z pokrzywy można przygotować, parząc 1-2 łyżeczki suszonych liści w filiżance wrzącej wody przez 10 minut. Pić dwa razy dziennie.
 5. Kozłek lekarski (łac. Valeriana officinalis)
  • Właściwości: Działa uspokajająco i jest szczególnie pomocny w przypadku pocenia wywołanego stresem i lękiem.
  • Stosowanie: Napar z kozłka lekarskiego można przygotować, parząc 1 łyżeczkę suszonego korzenia w filiżance wrzącej wody przez 10 minut. Pić przed snem.
 6. Mięta (łac. Mentha)
  • Właściwości: Ma działanie antybakteryjne i chłodzące.
  • Stosowanie: Picia schłodzonego naparu z mięty, możemy dodawać ją także do butelki z atomizerem, czy moczyć w tym naparze stopy oraz ręce.  Dodatek mięty do wody może również poprawić jej smak, zachęcając do picia większej ilości płynów.

Jak polskie zioła mogą mi pomóc?

Zioła działają na różne sposoby, aby pomóc w redukcji nadmiernego pocenia się. Są to naturalne sposoby, metody leczenia. Niektóre, jak szałwia, mają właściwości ściągające, które bezpośrednio zmniejszają produkcję potu. Inne, takie jak melisa, lipa czy kozłek lekarski, działają uspokajająco, co pomaga w redukcji pocenia wywołanego stresem i lękiem. Jeszcze inne, jak pokrzywa, wspomagają ogólne zdrowie hormonalne, co może przyczynić się do zmniejszenia potliwości. Niektóre zioła mogą mieć interakcje z lekami lub powodować reakcje alergiczne, dlatego warto obserwować swój organizm.

Stosowanie antyperspirantów zawierających związki glinu do codziennej higieny często może ograniczyć pocenie się i zapewnić uczucie świeżości.

Przy okazji zachęcamy do pogłębiania wiedzy z zakresu ziołolecznictwa i leczenia wodą na naszych kursach online:

Podsumowanie

Nadmierne pocenie się może być uciążliwym problemem, ale istnieje wiele naturalnych metod, które mogą pomóc w jego łagodzeniu. Zioła, takie jak szałwia, melisa, lipa, pokrzywa i kozłek lekarski, oferują różne właściwości, które mogą przyczynić się do redukcji potliwości. Regularne stosowanie naparów z tych ziół, w połączeniu z odpowiednim stylem życia, może przynieść ulgę i poprawić komfort życia osób cierpiących na hiperhydrozę. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto eksperymentować i znaleźć najbardziej skuteczną dla siebie metodę.

Silne pocenie się prowadzi do utraty dużej ilości soli i wody z organizmu. Picie napojów ziołowych (np. miętowych) sprzyja nawadnianiu, co jest kluczowe podczas upałów.

 

Powiązane wpisy