BLOG | Artykuły o zdrowiu, inspiracje i recenzje
Koniczyna łąkowa - Trifolium pratense L
Kolejna pospolita roślina tak bardzo korzystna dla zdrowia. Do celów leczniczych zbieramy ziele lub sam kwiat w początkowym okresie kwitnienia.
Kto może ją stosować?
Koniczyna łąkowa znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, wykrztuśnych, moczopędnych, można ją więc stosować przy leczeniu kaszlu, zapaleniu oskrzeli, a przede wszystkim kokluszu. Koniczyna jest też bardzo dobrym i bezpiecznym surowcem leczącym schorzenia skóry. Wyciągi z koniczyny stosowane zewnętrznie działają przeciwświądowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Ale chyba najczęściej stosowana jest teraz koniczyna czerwona w celu regulacji systemu hormonalnego u kobiet. Izoflawony koniczyny mają podobną strukturę do estrogenów, dzięki czemu mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych w organizmie. Co sprawia, że koniczyna jest szczególnie skuteczna przy:
- leczeniu trądziku androgennego
- zespole napięcia przedmiesiączkowego
- bolesnych miesiączkach
- łagodzeniu objawów menopauzy
Jak przyjmować koniczynę łąkową?
Po prostu, w formie naparu: 1 łyżkę rozdrobnionego suchego ziela wraz z kwiatami (lub samych kwiatów) zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 30-40 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance.
Oczywiście efekty wynikają z dłuższego stosowania, dobrze połączyć ją też z innymi ziołami działającymi podobnie. Zawsze możesz się do mnie zgłosić z pytaniem co dodatkowo zastosować, aby zwiększyć skuteczność ziołowej terapii.
Zapraszam na dwa kursy online (w języku polskim) w których jestem wykładowcą: