BLOG | Artykuły o zdrowiu, inspiracje i recenzje
Mrówkowa ochrona przed kleszczami, skuteczna metoda
Kleszcze żyją powszechnie na terenie całej Polski, są aktywne od wiosny aż do późnej jesieni. Spotkać je można właściwie wszędzie, preferują miejsca wilgotne i obfitujące w roślinność. Uważać trzeba więc w lasach, na łąkach (także miejskich), terenach podmokłych i nad wodą.
W sklepach turystycznych czy militarnych bez trudu znajdziemy preparaty chemiczne, które mogą nas uchronić przed kleszczami. Jednakże z uwagi na ich skład, mogą one powodować uczulenia i zaczerwienie skóry, szczególnie jeśli zapomnimy je zmyć po wyjściu z lasu. Szukasz alternatywy dla spryskiwania całego ciała chemicznymi repelentami? Masz kilka opcji. Jedną z nich jest kwas mrówkowy, znany również jako kwas metanowy (CH₂O₂), to najprostszy kwas karboksylowy. Jest bezbarwną cieczą o ostrym, przenikliwym zapachu. W naturze występuje w jadzie mrówek oraz w niektórych roślinach, takich jak pokrzywa. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "formica", które oznacza mrówkę. Okazuje się, że w naturze mrówki od zawsze są wielkimi wrogami kleszczy. Niektóre gatunki mrówek, takie jak mrówki z rodzaju Formica i Pheidole, są znane z tego, że polują i zjadają kleszcze. W dawnych czasach leśnicy i wędrowcy po prostu brali w dłonie mrówki i tym nacierali skórę, darmowy sposób. Taka "maść" działała odstraszająco na wiele owadów.
Ciekawostka! Obecność kolonii mrówek w pobliżu domów i ogrodów może potencjalnie zmniejszyć liczebność kleszczy w tych miejscach, co jest korzystne dla ludzi i zwierząt domowych.
Spirytus mrówczany, możesz kupić w większości aptek (kosztuje 6 do 8 zł). W jego składzie jest kwas mrówkowy, etanol oraz woda oczyszczona. Jest on stosowany jest do użycia miejscowego w bólach stawów i mięśni. Także w naszym przypadku sprawdzi się podwójnie zapobiegawczo. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci po 12 roku życia. Sam kwas mrówkowy można również kupić w sklepach chemicznych i pszczelarskich ze do zwalczania roztocza oraz względu na swoje właściwości grzybobójcze. Jednakże z reguły zawiera on nawet 85% kwasu. Roztwór kwasu mrówkowego musi być odpowiednio rozcieńczony wodą destylowaną, aby był bezpieczny do stosowania na odzieży czy też skórze. Zaleca się stosowanie roztworu o stężeniu 1-5% kwasu mrówkowego. Na przykład, aby przygotować 1% roztwór, wymieszaj 1 część kwasu mrówkowego z 99 częściami wody destylowanej.
Uwaga! Nigdy nie używaj stężonego kwasu mrówkowego bez rozcieńczania.
Taką mieszankę przelej do butelki z atomizerem i uważnie spryskaj odzież, szczególnie dolne partie spodni, skarpetki i buty. Pozwól odzieży wyschnąć przed jej założeniem. Unikaj aplikowania preparatu bezpośrednio na skórę, szczególnie jeśli sam rozcieńczałeś(aś) produkt. Zapach specyfiku zniechęci kleszcze oraz inne owady.
Jeśli nie czujesz się komfortowo stosując kwas mrówkowy (także w postaci spirytusu mrówczanego), istnieją inne naturalne i komercyjne środki odstraszające kleszcze, takie jak olejki eteryczne (np. olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy).
Zachęcamy również do zapisania się na kurs Specjalistyczna Fitoterapia Boreliozy