Psychologiczne bariery w utracie wagi

Psychologiczne bariery w utracie wagi. 3 skuteczne sposoby

 Jak zaprzestać działań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, i skierować swoją energię na to, co zadziała? Dla wielu osób utrata masy ciała jest jedną z najbardziej wymagających życiowych prób.

 Prócz biologicznych i estetycznych aspektów, w zmianie nawyków żywieniowych bardzo ważna jest wewnętrzna motywacja, ale także wsparcie bliskich nam osób lub wsparcie terapeutyczne.
 
Dlaczego to jest tak ważne?
W tym artykule opowiem Ci o 3 sprawdzonych sposobach, które możesz wykorzystać, aby skutecznie wytrwać w swoim postanowieniu budującym zdrowe nawyki i utratę wagi.

1. Podejście dietetyczne

Być może wiele już razy przechodziłaś na diety cud, traciłeś wagę, która wracała po jakimś czasie do stanu sprzed „dietowania” bądź szybko traciłeś motywację i chęć do działania.

Czy przypominasz sobie nad czym się wówczas skupiałaś? Czy koncentrowałeś się na liczeniu kalorii i unikaniu zdrowych tłuszczy, liczyłaś magiczne punkty albo kupowałaś produkty “slim”, "zero kalorii", “zero tłuszczu”, z nadzieją, że tym razem osiągniesz wagowy cel? A może myślałaś, iż dzięki małej kaloryczności spożywanych produktów osiągniesz wymarzoną wagę?

Takie podejście z pewnością nie pomagało w długofalowym osiągnięciu celu. Terapia żywieniem, nie zajmuje się liczeniem kalorii, promuje holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, „odchudzania” i utrzymania upragnionej wagi – takie, które wykracza poza planowanie posiłków, liczenie kalorii i treningi na siłowni.

Często poprzez moją stronę nutrition-4health otrzymuję zapytania od potencjalnych klientów odnośnie układania diet i w jaki sposób można sprawdzić, iż cel wagowy został osiągnięty, jeśli nie skupiamy się na kaloriach?

Osiągnięcie celu to nie tylko to co pokazuje waga, ale to jak się czujesz wprowadzając nowe nawyki żywieniowe i te dotyczące stylu życia. Wprowadzenie diety na okres tygodnia lub dwóch, być może spowoduje zrzucenie nadprogramowych kilogramów na krótką chwilę, ale często pozostawia Twój organizm niedożywiony i bardziej skłonny do przejadania się. W swojej pracy z klientami skupiam się na systematycznej zmianie nawyków, zmianie stosunku do jedzenia, praktyce uważności, która pomoże świadomie dokonywać wyborów i odpowiedzieć na pytanie: co jesz, jak i dlaczego?

Nie zniechęcaj się. Jeśli masz ochotę porzucić zmianę nawyków, zastanów się, dlaczego zaczęłaś?

2. Zacznij od nastawienia

Pomyśl o utracie wagi jako o optymistycznym doświadczeniu, a nie negatywnym. Podejście do zmiany z wiarą i pozytywnym nastawieniem, pomoże Ci odnieść sukces, ponieważ negatywne nastawienie powoduje stres w organizmie (wydzielają się m.in kortyzol, zwany hormonem stresu, który spowalnia metabolizm) i utrata masy ciała będzie bardzo utrudniona, jeśli nie niemożliwa do zrealizowania. Stresując się napędzasz to błędne koło, z którego tak bardzo chcesz wyjść, koło zajadania „negatywnych emocji" i utwierdzania się w przekonaniu, że i tym razem Ci się nie uda.

3. Poproś o wsparcie

Bardzo ważne jest Twoja wewnętrzna motywacja, ale także zrozumienie otoczenia i najbliższych Ci osób. Zaangażuj członków rodziny i przyjaciół, opowiedz im, iż zaczynasz nową drogę ku zdrowiu (nie kolejną dietę J i potrzebujesz ich obecności i wsparcia.

Podsumowanie

Jak sobie pomóc? Spróbuj zmienić swoje nastawienie i pomyśl o utracie kilogramów jako o nowej podróży ku zdrowszym życiu i otaczaj się tymi, którzy Cię wspierają.

Powiązane wpisy