zdrowy ekologiczny sen - Łuska gryki

Spać na gryce - Eko moda czy fakt?

Z reguły nasze domowe poduszki mają sztuczne, syntetyczne wypełnienie, niby antyalergiczne, ale ... to nadal plastik.  Z kolei łuska gryczana to naturalny produkt, stosowany od lat, przeznaczona do wypełnienia poduszek, materacy, jak i wałków pod głowę.

Łuska gryki

Jest to naturalny materiał, co może być atrakcyjne dla osób poszukujących produktów ekologicznych i przyjaznych dla środowiska. Nie pochodzi od zwierząt, także z nie ma problemu jak z pierzem czy puchem. To wypełnienie mogą stosować wegetarianie. Łuska gryki ma właściwości antyalergiczne. Jest zazwyczaj hipoalergiczna i nie przyciąga roztoczy ani innych alergenów, co może być korzystne dla osób z alergiami lub wrażliwością na materiały syntetyczne.

Łuska gryki jest wskazana na dolegliwości reumatyczne, schorzeniach stawów, bólach mięśniowych, zmianach zwyrodnieniowych itp. Poduszka/wałek z łuską gryki to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na bóle głowy, karku, szyjnego odcinak kręgosłupa. Niektórzy uważają, że łuska gryki może działać jak naturalny masaż akupresurowy, stymulując punkty na szyi i głowie, co może pomóc w redukcji napięcia mięśniowego i stresu. Skorupka-łuska trochę przypomina półotwartą małżę. Jest twarda, ale jednocześnie elastyczna i lekka. Taki kształt sprzyja przemieszczaniu się ziarenek względem siebie, dlatego wypełniona poduszka czy materac łatwo dopasowują się do kształtów ciała użytkownika. Jednakże kwestia materaca wypełnionego łuską gryki jest dyskusyjna, są zarówno zwoleniccy, jak i przeciwnicy. Jednym z agrumentów przeciw jest to, że gryka to materiał nieelastyczny, sypki, który nie sprężynuje.

Dodatkowym atrybutem jest to, że wypełnione łuską gryczną np. poszewki na poduszki:

  • przepuszczają powietrze,
  • nie nagrzewają się, co może pomóc w utrzymaniu chłodniejszej i bardziej komfortowej temperatury podczas snu,
  • oddychają,
  • są bardzo twarde, a jednocześnie elastyczne i lekkie, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu naszego ciała,
  • zawierają związki o właściwościach przeciwzapalnych hamujących rozwój roztoczy i bakterii (tanina).

A duża zawartość związków celulozowo-ligninowych gwarantuje niski poziom wilgotności, co za tym idzie łuska nie pochłania wilgoci, ma to znaczący wpływ w przypadku chorób reumatologicznych i zwyrodnieniowych.

Jednak warto pamiętać, że poduszki wypełnione łuską gryki mogą wymagać okresowej pielęgnacji, takiej jak wstrząsanie i odświeżanie, aby zachować swoją objętość i wygodę.  Wyroby z łuską można trzepać, wietrzyć, odkurzać. 

 Zapewnij sobie zdrowy i ekologiczny sen! Zapraszamy do naszej akademii zdrowia na kursy tematyczne.

Powiązane wpisy