bezpieczeństwo podczas leśnych wędrówek dzieci

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas leśnych wędrówek z dziećmi

To wielka radość doświadczać leśnych wędrówek z dziećmi – i przy okazji zapoznawać je z cudami polskiej przyrody! Niektórzy rodzice są nieco sceptyczni, jeśli chodzi o tego typu wędrówki ze względów bezpieczeństwa. Wyjście na szlak z młodszą ekipą może być absolutną frajdą, a przy odrobinie planowania i zdrowego rozsądku ryzyko może być minimalne.

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większość osób ma wolne kilka dni. Być może ukończyłaś(eś), albo jestes w trakcie kursu zielarskiego i z racji przerwy majowej pomyśleliscie, że może by tak połączyc przyjemne z pożytecznym. Czyli wejść w naturę i pozbierać kilka ziół o których niedawno sie uczyliście na zajęciach. Aby ta przygoda nie zakończyła się niepotrzebnym stresem, czy wręcz sytuacją survivalową dla jednej z osób (kurs WEP i Survival) warto się odpowiednio przygotować jeszcze w domu.

Trzymajmy się razem na szlaku

Podkreślanie znaczenia trzymania się razem na szlaku ma kluczowe znaczenie. Nie musimy mówić, że wiele dzieci ma tendencję do błądzenia, więc łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Trzymanie wszystkich w jednym szeregu pozwala stale obserwować młodszą część rodziny. Oprócz ochrony dzieci, takie podejście minimalizuje zakłócenia dla innych użytkowników szlaku. Muszą oni radzić sobie tylko z krótkim mijaniem grupy rodzinnej, a nie z rozproszonym szeregiem rozbrykanych maluchów.

Trzymaj się szlaku

Upewnij się, że Twoje dzieci pozostają na szlaku. Jest to ważne dla ochrony zasobów naturalnych zgodnie z zasadą “Leave No Trace“. Znacznie zmniejsza to również szanse na zgubienie się małych wędrowców.

Ubierz dzieci w jasne kolory

Noszenie jasnych kolorów nie jest złym pomysłem dla wędrowców w każdym wieku. Takie stroje są znacznie łatwiejsze do rozpoznania z daleka i w gęstej roślinności. Można szybciej dostrzec dzieci, które błąkają się po lesie, jeśli mają na sobie jaskrawe, kontrastowe kolory. Koszulka oraz kurteczka powinna mieć kolory inne niż zielony, brązy, beże czy inny "kamulaż".

Zachowaj zabawę w chowanego na powrót do domu

Mówiąc o błądzeniu, zabawa w chowanego nie jest grą przyjazną dla leśnych. Małe dzieci mogą być całkiem niezłe w “chowaniu się”, a w lesie “ukrywanie się” może błyskawicznie zamienić się w “gubienie się”.

Naucz dzieci czekać na rozwidleniach dróg

Idealnie byłoby, gdyby Twoja rodzinna wycieczka dotarła do skrzyżowań i rozstajów szlaków w tym samym czasie. W końcu trzymacie się blisko siebie. W rzeczywistości jednak możesz mieć do czynienia z dziećmi, które lubią pędzić przed siebie lub krętą ścieżką, która sprawia, że trudno jest wszystkim pozostać w zasięgu wzroku przez cały czas. Dzieci, które wiedzą, że należy poczekać, gdy dojdą do rozwidlenia ścieżki lub skrzyżowania, rzadziej skręcają w niewłaściwą stronę i ślepo idą przed siebie.

Wyposaż dzieci we własne plecaki i niezbędny sprzęt

Bardzo ważne jest, aby dzieci nie nosiły więcej ciężaru, niż są w stanie udźwignąć, ale dzieci na szlaku powinny mieć własny plecak. Najlepiej, jeśli jest to plecak, ale saszetki też mogą się sprawdzić. Powinny one zawierać te same podstawowe elementy bezpieczeństwa na świeżym powietrzu, które powinni zabrać ze sobą wszyscy wędrowcy, niezależnie od wieku. Obejmuje to dodatkowe jedzenie i wodę, czołówkę lub latarkę, ciepłe warstwy zewnętrzne i płaszcz przeciwdeszczowy oraz gwizdek ratunkowy (który można również nosić na szyi). Ulubione pluszowe zwierzę lub inny ukochany przedmiot może zapewnić komfort w przerażającej sytuacji na szlaku.

Wyjaśnij, co zrobić, gdy się zgubisz

Bardzo ważne jest, aby podkreślić z dziećmi, co powinny zrobić, jeśli zgubią się w lesie. Może to być przerażające dla każdego, a nawet dorośli wędrowcy mogą wpaść w panikę do tego stopnia, że jeszcze bardziej zboczą z kursu.

Akronim “S.T.O.P.” jest przydatny do omówienia z dziećmi. Nawet jeśli nie pamiętają, co dokładnie oznaczają poszczególne litery – “Zatrzymaj się”, “Pomyśl”, “Obserwuj”, “Zaplanuj działania” – będą pamiętać, że pozostanie w miejscu jest najlepszym sposobem działania. Zagubione dziecko (lub ktokolwiek inny), które pozostaje w miejscu, w którym się znajduje, ma większe szanse na odnalezienie niż to, które ciągle się porusza, desperacko szukając drogi powrotnej lub innych znajomych mu osób.

Dzieci z odpowiednim wyposażeniem będą miały jedzenie, wodę i ciepłe warstwy (np. kurtkę, czapkę), jeśli się zgubią. Mogą użyć gwizdka, aby nadać swoją lokalizację trzema dźwiękami. Zapewnij je, że w takiej sytuacji nie powinny chować się przed osobami wołającymi ich imię, nawet jeśli są to nieznajomi. Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz w książce “Leśny niezbędnik rodzinny“ (oprócz tego opisane są tam też gry i leśne zabawy).

Upewnij się, że wszyscy piją wystarczającą ilość wody

Nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie na szlaku turystycznym. Łatwo jest się odwodnić (upał i wysiłek), czasem nawet do niebezpiecznego poziomu. Dzieci powinny pić mniej więcej szklankę co godzinę. Zachęcaj je do nawodnienia w trakcie wędrówki, nawet jeśli nie są spragnione. Jak oczyścić wodę podczas wycieczek (outdoor) dowiesz się z naszego kursu Hydroterapia.

Zawsze miej przy sobie zestaw pierwszej pomocy (apteczkę)

Drobne zadrapania i siniaki są na porządku dziennym podczas wędrówek z dziećmi. Upewnij się, że masz pod ręką apteczkę pierwszej pomocy, aby szybko opatrzyć takie urazy. Dzieci, które są wystarczająco dorosłe, aby zrozumieć podstawy, również powinny nosić mini apteczkę w swoim plecaku.

Przekaż podstawy bezpieczeństwa w stosunku do dzikich zwierząt

Polskie lasy i góry (w tym parki narodowe) obfitują w dziką przyrodę i nierzadko można zobaczyć zwierzęta podczas wędrówki. Dla dobra zarówno zwierząt, jak i ludzi, ważne jest, aby dać dzikiej przyrodzie dużo miejsca.

Upewnij się, że dzieci wiedzą, aby nie karmić zwierząt – nawet tych wiewiórek lub ptaków, które wydają się oczekiwać jałmużny – i nie zbliżać się do nich. Wiele innych gatunków może, co zrozumiałe, zachowywać się defensywnie, jeśli są ścigane lub obsługiwane przez nadgorliwe dziecko.

Zachęcaj wszystkich do uważania na innych

Niezależnie od tego, czy zatrzymujecie się na toaletę na szlaku, czy jest to przerwa na przekąskę w połowie wędrówki, przypominaj dzieciom, aby zawsze uważały na siebie nawzajem. To samo dotyczy nastolatków i dorosłych w grupie: Niech każdy będzie odpowiedzialny za bycie czujnym i uważnym, a szanse na nieszczęśliwe wypadki znacznie spadną.

Podsumowanie

Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, a będziesz mieć więcej okazji, aby cieszyć się piękną przyrodą z całym gangiem. Będziesz tworzyć wspólne rodzinne wspomnienia na całe życie! Jeśli zainteresował cię temat, warto doczytać więcej.

Vicky Reddish (smokymountains.com)

Powiązane wpisy